Poczytny rowerek

Na oryginalny pomysł promowania czytelnictwa wpadli pracownicy Fili nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Relaksowej 25. Przez kilka dni (od 22 do 26 sierpnia) rozdawali na ulicach Sławina i Sławinka książki.
Mieszkańcy dostawali je gratis, „za jeden uśmiech”. – Postanowiliśmy dać książkom nowe życie i zwrócić uwagę mieszkańców osiedla na działalność naszej filii – mówi Małgorzata Kołodziejak, kierownik Filii nr 38. Na osiedlowych uliczkach pojawił się rower z przyczepką wyładowaną po brzegi książkami (to tzw. biblio bike, o którym pisaliśmy w naszym lipcowym numerze ). – Mamy do rozdania ponad 400 książek, które pochodzą w większości z darów naszych czytelników. Z różnych względów nie mogliśmy ich włączyć do naszych zbiorów, a nie chciałyśmy, żeby te wartościowe i ciekawe publikacje zalegały na półce magazynu – tłumaczy Małgorzata Kołodziejak.
Pomysł bardzo spodobał się mieszkańcom dzielnicy. Chętnie podchodzili do drewnianej przyczepki i byli bardzo zaskoczeni tym, że książkę mogą otrzymać za darmo. Dodatkowo dostawali też zakładki z numerem telefonu i adresem biblioteki. – Nasza filia jest stosunkowo młoda, działamy od około półtora roku. Cieszymy się zainteresowaniem czytelników, ale mamy wrażenie, że jest ich ciągle zbyt mało, a niektórzy nadal nie wiedzą, jak do nas trafić. Ta akcja ma na celu promowanie naszej filii w okolicy, która jest taką trochę pustynią kulturalną – dodaje pani kierownik. Placówka przy Relaksowej to piękne, nowoczesne wnętrze, pełne wygodnych siedzisk i zacisznych kącików do czytania. Można tu poczytać prasę, skorzystać z Internetu, wypożyczyć audiobooki czy gry. Większość z bogatego księgozbioru biblioteki to nowości wydawnicze. Pracownicy filii organizują również cykliczne spotkania dla dzieci, zajęcia plastyczne czy wystawy. To pierwsza tego typu akcja promocyjna, ale na pewno nie ostatnia, tym bardziej, że mieszkańcom dzielnicy przypadła do gustu taka forma promocji literatury.
Emilia Kalwińska

W ostatnich latach coraz popularniejszymi formami promocji czytelnictwa i rozbudzania zainteresowań czytelniczych stają się różnego rodzaju akcje, np.: Tydzień Bibliotek, Cała Polska Czyta Dzieciom, Noc Bibliotek, Narodowe Czytanie lub Bookcrossing i inne mniejsze formy działań jak Poczytaj przy kawie, prowadzone prze z Filię nr 21 MBP wraz z restauracją Mandragora.

Filia nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Relaksowej 25 w Lublinie rozpoczyna akcję pod hasłem „Czytasz?” Wybierasz się do biblioteki, ale nigdy nie możesz do niej dotrzeć? Nie martw się! Biblioteka przyjedzie do Ciebie! W dniach 22-26 sierpnia biblioteka przeniesie się w przestrzeń osiedli Sławin i Sławinek.
Zainteresowanych zapraszamy do wypatrywania roweru wypełnionego książkami. Do akcji może przystąpić każdy. Jeden uśmiech wystarczy, żeby do domu wrócić z ciekawą książką.