Podatek wodny wypłucze portfele

Nowelizacja ustawy Prawo wodne wprowadzi dodatkowe opłaty, które podniosą ceny wody – alarmują lubelscy radni Platformy Obywatelskiej, którzy przygotowali w tej sprawie projekt stanowiska Rady Miasta Lublin. Rada zajmie się nim na najbliższej sesji, 20 października.
– Powinniśmy dbać o portfele mieszkańców. Przygotujemy stanowisko klubu radnych Platformy Obywatelskiej na najbliższą sesję, które wystosujemy dalej, do parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych. Nie chcemy tej podwyżki – mówi Mirosław Pakuła (PO), wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin.
O przygotowywaniu tego stanowiska klub PO poinformował na konferencji prasowej w ubiegły wtorek. – Wzrost opłat odbije się nie tylko na osobach fizycznych, ale również na miejskich spółkach wodociągowych. Koszt metra sześciennego wzrośnie o 13,5 procenta z 3,72 zł do 4,20 zł brutto, czyli każdy mieszkaniec dopłaci 48 groszy za metr sześcienny. A przypomnijmy, że już w tym roku podwyższono stawki o sześć groszy od metra – mówi radny Michał Krawczyk (PO).

Na podstawie prognoz zużycia wody przez mieszkańców Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie szacuje, że do Skarbu Państwa odprowadziłoby w 2017 roku ok. 9,3 miliona złotych. Teraz jest to 2,2 mln zł. – Sprzeciwiamy się dodatkowym opłatom w tzw. podatku od wody. Przeciętna, czteroosobowa rodzina zapłaci rocznie o 70 złotych więcej. Chodzi nam wyłącznie o niewprowadzanie wyższych podatków od wody – dodaje Krawczyk.BCH