Podatki bez zmian

Wtorkowa (8 listopada) sesja Rady Gminy Hanna znowu obfitowała w emocje. Po zamieszaniu z nazwami ulic (piszemy o tym na str. 15) gorąco zrobiło się, gdy Maria Jakubiuk ponownie podjęła temat szkół. Jednak dla mieszkańców najważniejszą wiadomością jest to, że nie będzie podwyżki podatków lokalnych w 2017 roku.

Obrady rozpoczęły się wnioskiem formalnym Kazimierza Czekiejdy o zdjęcie z porządku projektu uchwały w sprawie nadania nazw ulicom w Hannie, który to wniosek przeszedł jednym głosem. Następnie radni podjęli kilka uchwał, z których najważniejszymi były: program współpracy z organizacjami pozarządowymi, program zapobiegania bezdomności i opieki nad zwierzętami, określenie wzorów deklaracji podatkowych oraz uchwalenie stawek podatkowych na przyszły rok. Tu najlepszą wiadomością dla mieszkańców gminy jest fakt, że wszystkie najważniejsze opłaty pozostaną na dotychczasowym poziomie. Szczególnie ucieszą się właściciele pojazdów ciężarowych, bo oni w 2017 r. zapłacą mniej, niż dotychczas.

Regułą już stało się, że na niemal każdej sesji RG Hanna podejmowany jest temat szkół. Opozycja wyraźnie dąży do przywrócenia starego porządku, czyli przejęcia szkół stowarzyszeniowych przez samorząd. Prym w tej kwestii wiedzie zazwyczaj Marianna Jakubiuk, która i tym razem pożaliła się na niedolę nauczycieli zatrudnionych w szkołach stowarzyszeniowych. Mówiła, że nie może być tak, że nauczyciele zarabiają najniższą krajową, czyli tyle, ile pracownicy interwencyjni zatrudniani przez Urząd Gminy. Ponownie zaapelowała o przejecie szkoły od stowarzyszenia. W odpowiedzi wójt Grażyna Kowalik stwierdziła, że przywrócenie dawnego systemu będzie kosztować, i to słono. – Potrzeba na to ok. 600 tys. zł rocznie w dochodach własnych, czyli de facto w podatkach – mówiła Kowalik. – Niestety, gdybyśmy nawet maksymalnie podnieśli wszystkie możliwe stawki, to i tak nie damy rady uzbierać takiej kwoty. Jeżeli zaś chodzi o pensje nauczycieli, to zarabiają oni 2600 zł. Dla porównania jeden z referentów w Urzędzie Gminy, po pięcioletnich studiach, dostaje 1850 zł brutto. O lepszy komentarz chyba trudno – dodała wójt. (bm)