Podatki nieco w górę

Radni uchwalili nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości. Będą obowiązywać od nowego roku.


Projekt uchwały w sprawie określenia nowych stawek został przyjęty głosami klubu radnych Krzysztofa Żuka. Przeciwko niemu zagłosowało 11 z 12 radnych Prawa i Sprawiedliwości. 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Jakie będą nowe, roczne stawki? W przypadku budynków lub lokali mieszkalnych stawka podatku wzrośnie z 77 do 79 groszy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Stawka od gruntów wzrośnie w tym przypadku z 48 do 49 groszy od metra kwadratowego powierzchni użytkowej.

Jak to wygląda w praktyce? Na przykład właściciel mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych z „gruntem przynależnym do lokalu” o powierzchni 30 metrów kwadratowych zapłaci 1,50 zł więcej w skali roku. Właściciel domu jednorodzinnego o powierzchni 140 metrów kwadratowych z gruntem o powierzchni 8 arów zapłaci 10,80 zł więcej w skali roku.

W przypadku budynków lub lokali związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz „budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej” stawka podatku wzrośnie z 22,76 zł do 23,18 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. W przypadku gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, niezależnie od „sposobu zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków” stawki podatku wzrosną z 91 groszy do 95 groszy od metra kwadratowego powierzchni użytkowej.

W przypadku budynków lub ich części „związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń” stawka podatku wzrośnie z 4,70 zł do 4,87 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Grzegorz Rekiel