Podniebne show dopięte na ostatni guzik

Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson i dyrektor świdnickiego MOK, Adam Żurek, prezentują program Air Festiwalu

Już coraz mniej czasu dzieli nas od I Świdnik Air Festiwalu. Za niespełna trzy tygodnie, 9 i 10 czerwca, teren trawiastego lotniska w Świdniku i niebo nad miastem staną się miejscem prezentacji wojskowego sprzętu, latających maszyn i zapierających dech w piersiach powietrznych akrobacji. Urząd Miasta Świdnik i Miejski Ośrodek Kultury, główni organizatorzy wydarzenia, ogłosili właśnie szczegółowy program imprezy.


Będzie się działo

W ubiegły wtorek, 15 maja, ruszyła sprzedaż biletów na I świdnicki Air Festiwal. Tego samego dnia w świdnickim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono szczegółowy program imprezy. Jak zapowiadają organizatorzy, widzowie mogą liczyć na pokazy samolotów, śmigłowców i… wielki rozmach. Zobaczymy najlepszych pilotów akrobacyjnych i formacje.

– Wśród zaproszonych gwiazd znajdą się m.in. Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry, który zaprezentuje się podczas obu dni pokazów i Zespół Akrobacyjny „Orlik”, który wystąpi w sobotę. Widzowie zobaczą także Artura Kielaka, wielokrotnego mistrza Polski w akrobacji samolotowej. Przyleci do nas także najszybszy polski pilot, czyli Łukasz Czepiela. Wystąpi w Świdniku solo, ale także w duecie z Marią Muś, pilotką śmigłowca akrobacyjnego – wymienia Karol Łukasik, rzecznik UM Świdnik.

W Świdniku zaprezentują się także 3AT3, Cellfast Flying Team, 57 – my Team, duet Wojciech Gawroński i Janusz Gąsienica. Podziwiać będziemy mogli również występ Marka Choima, członka kadry narodowej akrobacji samolotowej w klasie advanced.

W pokazach wezmą również udział samoloty ze świdnickiego aeroklubu, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie i firmy Navcom. Do współorganizacji Świdnik Air Festival dołączyli także PZL-Świdnik i Port Lotniczy Lublin, a za lotniczą stronę imprezy odpowiada zespół pod wodzą Mariusza Szymli i Roberta Zawady.

Oprócz niezwykłych akrobacji podczas Air Festiwalu widzowie obejrzą również samoloty i śmigłowce będące na wyposażeniu Wojska Polskiego, śmigłowce produkcji WSK PZL-Świdnik, maszyny powietrzne użytkowane w lotnictwie cywilnym oraz samoloty zabytkowe.

Będzie też okazja do obejrzenia pojazdów oraz sprzętu dla wojska oraz innych służb mundurowych, zabytkowych samochodów i motocykli, modeli latających RC, modeli Klubu Modelarskiego Taurus, a także prezentacji grup rekonstrukcyjnych i prac malarskich Zbigniewa Zakrzewskiego. Na najmłodszych czeka wesołe miasteczko i kącik edukacyjny, a w nim gry, zabawy, wycinanki i układanie puzzli. Nie zabraknie też części gastronomicznej i atrakcji dla najmłodszych.

– Organizacyjnie jesteśmy już na finiszu. Można powiedzieć, że zapinamy właśnie wszystko na ostatni guzik – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

„Latające Byki”

Do listy lotniczych gwiazd – o czym poinformowali ostatnio UM i MOK – dołączy także słynny zespół „Flying Bulls”. Historia zespołu sięga 1960 roku. Właśnie wtedy grupa przyjaciół, pasjonatów lotnictwa, założyła zespół akrobacyjny Box Trener. Ich macierzyste lotnisko mieściło się w Chrudim, 100 km od Pragi. Prezentowane przez nich ewolucje od początku stały na najwyższym poziomie, ale w 1982 r. grupa musiała zawiesić swoją działalność. Zespól reaktywował się 1989 r. pod nazwą Unimax Devils. Rok później przyjął nazwę Sky Box. Grupa szybko zyskała uznanie. Ogromny rozgłos przyniósł jej występ podczas Światowego Grand Prix Lotnictwa w Chinach i Japonii w 1999 r. Wówczas jako pierwszy w historii „Sky Box” uzyskał zgodę na przelot przez mierzącą 90 m wysokości i 30 m szerokości jaskinię w górach Tianmen. W 2001 roku zespół przyjął nazwę Flying Bulls Aerobatics Team. W tym samym roku dołączył do lotniczej drużyny Red Bulla. Obecnie swoją bazę drużyna ma w Jaromer Josevof i lata szaro-niebieskimi Xtreme’ami XA-42.

Skład zespołu kilkukrotnie się zmieniał. Obecnie liderem grupy jest Stanislav Čejka, lewoskrzydłowym Jan Rudzinskyj, prawoskrzydłowym Miroslav Krejčí, natomiast zamykającym Jan Tvrdík. Piloci zaprezentują się podczas obu dni Świdnik Air Festival. W ich wykonaniu będzie można zobaczyć kompozycję skomplikowanych i precyzyjnych figur akrobacyjnych.

Kup bilet wcześniej

Co prawda bilety na wydarzenie będzie można kupić także 9 i 10 czerwca przed wejściem na teren imprezy, ale organizatorzy zachęcają, by oszczędzić sobie stania w kolejce i kupić bilet już teraz. Sprzedaż ruszyła w ubiegły wtorek. Bilety zakupić można stacjonarnie w Kinie „Lot” (w godz. 14-20) oraz na stronie internetowej festiwalu (air-festival.swidnik.pl/strefa-widza/bilety) oraz stronie biletyna.pl. Obowiązują dwa rodzaje wejściówek: bilety ulgowe – 5 zł za każdy dzień – będą z nich mogli korzystać uczniowie i studenci, emeryci, renciści, Zasłużeni dla Świdnik, honorowi dawcy krwi, posiadacze odznaczenia Amicus Civitatis i karty „Rodzinka 3+” oraz „Mieszkam w Świdniku, kupuję w Świdniku”. W tej samej cenie będzie można kupić bilety grupowe dla minimum 10 osób. Za bilety nie zapłacą dzieci do 7. roku życia, osoby niepełnosprawne, kombatanci, seniorzy lotnictwa, umundurowani żołnierze służby czynnej, funkcjonariusze policji, PSP, straży miejskiej i OSP. Bilety normalne kosztują 10 zł na jeden dzień imprezy.

Za autobus nie zapłacisz

Organizatorzy informują, że na teren pokazów dojedziemy bezpłatnie komunikacją miejską. Uruchomione zostaną specjalnie dwie bezpłatne linie dowożące widzów z Lublina. Ich trasę i dokładny rozkład jazdy podamy wkrótce. Parking położony w sąsiedztwie wejścia na teren imprezy będzie płatny (10 zł). Z opłat za parkowanie zwolnione będą osoby niepełnosprawne. Przewidziana jest także specjalna strefa do parkowania dla rowerzystów.

Pełny program Air Festiwalu 

(opr. w)