Podpisują umowy. Ilu się wycofa?

Miasto podpisuje z chełmianami umowy na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii, które po przetargu okazały się droższe niż się spodziewano. Nie wiadomo jeszcze, ile osób po przedstawieniu kosztów wycofa się z udziału w projekcie. Unijną dotację przekazano na zakup i montaż 704 instalacji.

W 2020 r. chełmski samorząd otrzymał ponad 4,8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na montaż u chełmian instalacji solarnych, mikroinstalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej oraz kotłów na pellet. Potem trwały prace organizacyjne związane z obsługą projektu i przygotowywano procedurę przetargową, która wyłonić miała wykonawcę. Mieszkańcy, którzy deklarowali chęć udziału w projekcie dopytywali o terminy realizacji inwestycji. Interesowało też ich, jakie kwoty będą musieli wyłożyć z własnej kieszeni. W przetargu wystartowały 4 firmy z ofertami od 9,9 mln zł do 14,5 mln zł, czyli wyższymi niż oczekiwano.

Miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel 7,9 mln zł, więc najtańsza oferta jest o 2 mln zł droższa. Po analizie ofert miasto przedstawiło koszty zakupu i montażu instalacji OZE po stronie mieszkańca uczestniczącego w projekcie. Wynoszą one w zależności od rodzaju i mocy instalacji od 6327,72 zł do 11600,01 zł. Uczestnicy projektu mają wnieść na rzecz miasta jednorazowy wkład własny, którego wpłata musi nastąpić przed montażem instalacji, czyli nie później niż do 30 czerwca br. (termin realizacji inwestycji do końca lipca br.). Mieszkańcom, którzy deklarowali udział w projekcie wysyłano pisma z prośbą o ponowne potwierdzenie dokonania montażu instalacji OZE na terenie ich nieruchomości. Informację zwrotną należało przekazać w ciągu kilku dni od otrzymania pisma na adres ratusza. Zapytaliśmy w mieście, jaki jest odzew ze strony mieszkańców.

– Obecnie podpisywane są umowy z mieszkańcami na montaż paneli fotowoltaicznych – informują chełmscy urzędnicy. – W kwietniu będą podpisywane umowy na montaż solarów i pieców. Obecnie mieszkańcy cały czas odpowiadają na wysłane przez urząd miasta pisma, także na ten moment trudno jest stwierdzić, ile dokładnie osób zrezygnowało z udziału w projekcie. W pismach od mieszkańców nie ma wskazanej przyczyny rezygnacji z montażu danej instalacji.

W dwóch wnioskach, na które miasto otrzymało dofinansowanie łączna liczba instalacji tj. panele FV, solary i piece wynosi 704. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here