Podróż za jeden uśmiech

„Drodzy podróżni! Dziękujemy za wybranie komunikacji miejskiej w Lublinie. Miłej podróży! A i uważajcie na siebie. Pozdrawiamy! Kabaret Ani Mru Mru – taki komunikat rozbrzmiewa od kilku dni w lubelskich autobusach i trolejbusach. – Co to za akcja? I czy inne znane osoby także będzie można usłyszeć podczas podróży – pyta pan Kazimierz, jeden z naszych Czytelników.


– Zapowiedzi głosowe w lubelskich pojazdach komunikacji miejskiej, w wykonaniu znanych osób m.in. Wojtka Cugowskiego, lubelskiej piosenkarki Marie, czy też członków kabaretu Ani Mru Mru, na temat pierwszej pomocy i komunikacji miejskiej to kolejna odsłona akcji ZTM, MPK oraz Fundacji Primum Auxilium, której celem jest promowanie udzielania pierwszej pomocy, a jednocześnie pokazanie, jak ważna, a zarazem nieskomplikowana jest pomoc innym – wyjaśnia Monika Fisz, inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami ZTM w Lublinie. – Jest to wstęp do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, które odbywają się w tym roku pod hasłem „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie.” – dodaje M. Fisz.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu rozpocznie się w Lublinie w najbliższy czwartek (16 września).  W tym roku centrum wydarzeń będą Pl. Łokietka i ul. Królewska – w weekend (18-20 września) miejsca te zostaną wyłączone z ruchu kołowego (poza pojazdami komunikacji miejskiej oraz rowerów) i zamienione w „Ulice Spotkań”. Odbędą się tam warsztaty, gry, zabawy i spektakle. Będzie można skorzystać z serwisu rowerowego, czy przyłączyć się do lekcji tańca. W sobotę i niedzielę zostanie przygotowana specjalna strefa z myślą o seniorach. Ponadto, do dyspozycji będzie strefa gastronomiczna, konsultacje dietetyczne i ekologiczne, a zespół Bombardowanie Włóczką zapewni rowerzystom „miękkie parkowanie” pod Bramą Krakowską.

Przez cały tydzień mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z zaletami transportu publicznego oraz porozmawiać z osobami na co dzień zajmującymi się komunikacją miejską. W programie przewidziano także liczne akcje promujące transport rowerowy oraz podróże piesze. Dla miłośników „dwóch kółek” przygotowano wystawę zabytkowych rowerów. Mieszkańcy będą mogli również wziąć udział w warsztatach recyklingu. Nie zabraknie znanych z poprzednich edycji spacerów z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Na uwagę zasługują również lekcje edukacyjne „Bezpieczny pasażer” organizowane na terenie Miasteczka Drogowego MOSiR.

Zwieńczeniem inicjatywy będzie obchodzony 22 września Dzień Bez Samochodu zachęcający kierowców do pozostawienia samochodów w garażu i przesiadania się na rower lub do komunikacji miejskiej. Tego dnia za okazaniem dowodu rejestracyjnego auta będzie można bezpłatnie podróżować wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie.

– Zachęcam wszystkich, a w szczególności zmotoryzowanych mieszkańców Lublina do wyboru alternatywnych środków transportu, takich jak komunikacja miejska czy rower. Zrównoważona mobilność to wyzwanie wszystkich dużych miast w trosce o środowisko. Nadchodzący tydzień będzie doskonałą okazją do kształtowania nowoczesnych, europejskich i proekologicznych wzorców zachowań – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju. BS, ZTM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here