Podróże w różnym wymiarze

Pokazy florystyczne, wystawy, koncerty oraz warsztaty origami, ceramiczne czy tworzenia karpackiej biżuterii koralikowej a przede wszystkim spotkania z podróżnikami i relacje z odwiedzin w krajach Wschodu – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na „East Est„ I Festiwal Wschodnich Podróży, który odbędzie się 17 i 18 maja w Bibliotece Głównej KUL.


Gośćmi specjalnymi Festiwalu będą: Leszek Mądzik, który opowie o swoich wschodnich podróżach teatralnych i Elżbieta Dzikowska, która przygotowała opowieść o Chinach, Indiach, Sri Lance, Bhutanie i Mongolii. Festiwal odwiedzą też Albert Jerzy Wierzbicki, Maciej Sobieraj, Piotr Brysacz, Jolanta Wasilewska, prof. Wojciech Śmieja, prof. Dariusz Rott czy Piotr Milewski. Festiwal podsumuje dyskusja pt. „Jak rozumieć Wschód?„ Zaproszeni goście opowiedzą o takich krajach, jak: Izrael, Kazachstan, Gruzja, Kambodża, Kirgistan, Laos, Tadżykistan, Tajlandia, Turcja, Uzbekistan czy Wietnam.

– Idea Festiwalu zrodziła się z chęci zapełnienia luki na mapie spotkań podróżniczych w Polsce. Dominują wśród nich wydarzenia o charakterze ogólnym, a niewiele jest takich, które akcentują tematykę wschodnią. Europa Wschodnia i Azja to interesujący konglomerat kultur i religii: chrześcijaństwa, prawosławia, islamu, hinduizmu, buddyzmu oraz społeczeństw wyrosłych na komunizmie – podkreśla dr Dominik Maiński, pomysłodawca i koordynator Festiwalu i podróżnik.

W tym roku, ponieważ miejscem Festiwalu jest Biblioteka Główna KUL, starano się zaprosić tych podróżników, którzy opisują swoje wyprawy, stosując różne formy literackiej wypowiedzi: powieść, reportaż, felieton czy publikację w Internecie. Organizatorzy planują już kolejne edycje z udziałem podróżników i artystów z zagranicy.

Częścią festiwalu, który po raz pierwszy odbywa się w Lublinie będą także wystawy fotografii podróżniczej czy wschodnich strojów oraz koncerty – męskiego Zespołu Wokalnego Kairos „Muzyka Wschodu” czy śnieżnych mis kryształowych na których zagra Marta Małocha. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Na część spotkań obowiązują darmowe wejściówki – do odbioru przed i w trakcie Festiwalu w szatni Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, ul. Chopina 27 (parter).

Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here