Podstawówka się rozrośnie

Wizualizacja rozbudowy szkoły

Radna Monika Kamińska (Klub Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka) prosi o zabezpieczenie środków na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej na Felinie. Ratusz zapewnia, że w budżecie na przyszły rok znajdzie się 5 mln złotych na rozpoczęcie inwestycji.


Rozbudowa jedynej w dzielnicy podstawówki jest koniecznością. Szkoła przy ul. Władysława Jagiełły liczy sobie obecnie aż 670 uczniów a to o wiele więcej osób niż jest w stanie pomieścić zaprojektowany na około 250 uczniów budynek. Dodatkowo w tym rejonie miasta wciąż powstają nowe bloki.

Jak wskazuje w interpelacji radna, szacunkowy koszt rozbudowy placówki to około 25 milionów złotych, a budowa potrwałaby dwa lata. Monika Kamińska upomina się o zabezpieczenie środków na ten cel. Odpowiedź ratusza jest pozytywna: „Informuję, że w propozycji do projektu budżetu na rok 2020, na rozpoczęcie rzeczowej inwestycji przewidziana została kwota 5 mln zł.” – odpowiada Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Rozbudowa szkoły na Felinie planowana była tuż przed wyborami prezydenckimi w Lublinie, rok temu. – Ruszamy z rozbudową Szkoły Podstawowej nr 52 na Felinie. To inwestycja bardzo potrzebna dla tej dzielnicy. W gronie kolegium prezydenckiego właśnie zaakceptowaliśmy koncepcję rozbudowy szkoły o część dydaktyczną, kuchnię i jadalnię. Wystąpiłem już do radnych o wprowadzenie do tegorocznego miejskiego budżetu 1,1 mln zł na opracowanie projektu. Rozbudowa szkoły zacznie się w przyszłym roku – zapowiadał pod koniec sierpnia prezydent Krzysztof Żuk.

Zlecono już wykonanie projektu budowlanego rozbudowy – placówka powiększy się o dwa budynki: w jednym z nich znajdzie się nowa kuchnia i jadalnia, w drugim: 16 sal dydaktycznych dla około 500 uczniów. Projekt za kwotę 264 450, 00 zł. wykonuje firma z Rzeszowa – FORMARCHITEKCI. W przetargu ogłoszonym pod koniec ubiegłego roku startowało aż 10 pracowni architektonicznych. Zakończenie prac projektowych planowane jest na IV kwartał 2019 r., natomiast rozpoczęcie robót budowlanych będzie możliwe na początku 2020 r. Budowa potrwa prawdopodobnie dwa lata.

Emilia Kalwińska