Podstrefa rozrasta się

W Chełmskiej Podstrefie Ekonomicznej wkrótce z produkcją ruszy druga fabryka, w której ma pracować około 50 osób i rozpocznie się budowa centrum logistycznego. Tymczasem urzędnicy z Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą rozglądają się za kolejnymi inwestorami.

Jeden z zakładów produkcyjnych w chełmskiej podstrefie ekonomicznej działa już od marca br. Zlokalizowana przy ul. Hutniczej fabryka opakowań była w niej pierwszą inwestycją przemysłową. Teraz przyszedł czas na drugi z zakładów, który już niedługo może rozpocząć produkcję biokomponentów.
– Z informacji, jakie przekazali nam przedstawiciele inwestora, wynika, iż wciąż trwa jeszcze budowa zakładu, ale jednocześnie jest prowadzony nabór pracowników – mówi Marcin Grel, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą chełmskiego urzędu miasta. – Produkcja w nowej fabryce rozpocznie się prawdopodobnie już na jesieni. Zgodnie z zapowiedziami inwestora, w zakładzie ma pracować około 50 osób.
To jednak nie koniec inwestycyjnych zamierzeń związanych z rozwojem chełmskiej podstrefy ekonomicznej. Trzecia z firm, która uzyskała pozwolenie na prowadzenie tam działalności i kupiła niezbędne grunty, rozpoczęcie budowy swojego zakładu planuje w drugiej połowie tego roku.
– W tym przypadku będzie to nowoczesny kompleks centrum logistycznego. Inwestor jest obecnie na etapie sporządzania dokumentacji projektowej i zgodnie z zapowiedziami budowę chce rozpocząć bliżej jesieni – podkreśla Grel.
Również miasto przymierza się do nowej inwestycji w pobliżu strefy. Chodzi o budowę kilkusetmetrowego, nowego odcinka ul. Hutniczej, niezbędnego do skomunikowania terenów inwestycyjnych. Odpowiadający za większość zadań drogowych Zarząd Dróg Miejskich w Chełmie przygotowuje właśnie specyfikację przetargową na wyłonienie wykonawcy.
Do tej pory podstrefa Chełm zyskała już trzech inwestorów, ale – jak zapewniają urzędnicy – to dopiero początek. W chełmskim magistracie są wstępne zgłoszenia od innych firm, a miasto czeka teraz na formalne wnioski umożliwiające rozpoczęcie niezbędnych procedur.
– Jesteśmy w stałym kontakcie z kolejnymi potencjalnymi inwestorami, którzy podtrzymują decyzję o zlokalizowaniu w Chełmie swoich zakładów i fabryk – mówi M. Grel. – Często jest to jednak czasochłonny proces związany z działaniami inwestorów w kwestii np. finansowania przedsięwzięcia, dokumentacji projektowej, zawierania kontraktów i umów handlowych czy prac nad techniczną stroną produkcji. Musimy pamiętać, że są to najczęściej bardzo kosztowne przedsięwzięcia, w których nakłady sięgają od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych. Stąd inwestorzy bardzo skrupulatnie podchodzą do procesu przygotowawczego.
Miasto stara się także zainteresować swoimi terenami inwestycyjnymi kolejnych przedsiębiorców. Co pewien czas w magistracie odbywają się spotkania z firmami, na których są prezentowane walory Chełma i korzyści płynące z inwestycji w naszym mieście.
– Położenie, potencjał gospodarczy, stawki podatków, ulgi – to są ważne dla inwestorów kwestie. Rozmawiamy z wieloma firmami, zarówno działającymi już w województwie, jak i z różnych regionów Polski oraz z zagranicy – mówi wicedyrektor Grel. – Ale decyzja przedsiębiorcy to długi i skomplikowany proces. Ważne jest, że firmy do nas wracają, dopytują o szczegóły, prezentują obejrzane wcześniej tereny swoim wspólnikom. Zapewne już niedługo powinniśmy poznać nazwy kolejnych inwestorów, którzy wybudują w Chełmie nowe fabryki i stworzą następne miejsca pracy.
Niezależnie od działań związanych z pozyskiwaniem inwestorów i rozwojem chełmskiej podstrefy ekonomicznej, władze miasta przygotowują się do budowy Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej. Ma to być kompleks budynków biurowo-magazynowo-produkcyjnych, pełniący rolę inkubatora przedsiębiorczości i parku technologicznego. W centrum znajdą się hale produkcyjne, zaplecze biurowo-konferencyjne wyposażone w niezbędne media, magazyny itd. Centrum ma być dedykowane przede wszystkim powstającym firmom, najczęściej zakładanym przez młodych ludzi i ułatwić im rozpoczęcie własnej działalności. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane w oparciu o dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach tzw. Strategicznych Inwestycji Terytorialnych. Projekt został już zatwierdzony. Teraz miasto czeka na popisanie pierwszych umów o dofinansowaniu, aby móc rozpocząć proces projektowania kompleksu, a później, przystąpić do jego budowy. Chełmskie CAG ma stanąć przy ul. Wschodniej. (ptr)