Podwyżka ogromna i wyrównanie

Radni z Rejowca Fabrycznego głosowali nad nowym wynagrodzeniem burmistrza Stanisława Bodysa. Jego pensja, za sprawą nowych przepisów o wynagradzaniu pracowników samorządowych, wzrosła o 76 proc. Mimo trudnej sytuacji finansowej miasta radni zdecydowali, że podwyżkę dostaną też pracownicy urzędu i podległych miastu jednostek. A co z radnymi?

Samorządowcy będą dobrze wspominać grudzień 2021 roku, w którym radni musieli podejmować uchwały o ich wynagrodzeniu. Pensje wójtów, burmistrzów i starostów, dzięki nowej ustawie o pracownikach samorządowych, znacznie wzrosły. Chociaż nie wszystkim mieszkańcom podobają się tak duże podwyżki, to radni nie mieli wyjścia i musieli je przyznać. Mogli jedynie poruszać się w „widełkach”, które zakładają minimalną i maksymalną stawkę poszczególnych składników wynagradzania. W gminach i miastach do 15 tysięcy mieszkańców wójt i burmistrz mogli zarobić od niecałych 14 do ok. 17,5 tys. zł (bez dodatku stażowego).

Chociaż pensja burmistrza Stanisława Bodysa wzrosła aż o 76 proc., to i tak jest niższa niż pensja burmistrza sąsiedniego Rejowca czy wójt Wierzbicy. Wynagrodzenie zasadnicze burmistrza, które mogło wynieść maksymalnie 10250 zł, radni uchwalili na poziomie 9000 zł. Dodatek funkcyjny to 3050 zł a specjalny 3615 zł. Z dodatkiem stażowym, który wynosi 1800 zł, burmistrz będzie zarabiał teraz 17 465 zł brutto (dotychczas było to 9900 zł brutto). Podwyżka zostanie mu wypłacona z wyrównaniem od sierpnia 2021 roku. I nie tyle wysokość nowej pensji, a to wyrównanie, które wyniesie ponad 40 tys. zł, budzi kontrowersje. Ale wyrównanie dostają wszyscy wójtowie.

– Podjęliśmy też decyzję, aby od stycznia podnieść o 10 proc. płacę wszystkich pracowników zatrudnionych w samorządzie – mówi Robert Szwed, przewodniczący Rady Miasta. – Nie traktujemy tego jako podwyżki dla pracowników, a raczej jako waloryzację płac i rekompensatę za rosnące koszty i spadek realnej wartości wynagrodzeń.

Na razie radni nie głosowali nad podwyżkami swoich diet. Ten temat ma stanąć na kolejnej, styczniowej sesji. Stawki miesięcznych ryczałtów radnych nie zmieniły się od 2008 roku. Przewodniczący dostaje 1342 zł, wiceprzewodniczący i przewodniczący komisji stałych otrzymują po 885 zł a szeregowi radni po 671 zł. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here