Podziękują za plony zielarskie

W poniedziałek 15 sierpnia w Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Boniewie odbędzie się VIII Wojewódzkie Święto Ziół. Wydarzenie jest zwieńczeniem i uhonorowaniem ciężkiej pracy rolników, plantatorów i producentów ziół, z których słynie województwo lubelskie.

Wojewódzkie Święto Ziół w gminie Fajsławice odbędzie się po raz czwarty. Wydarzenie jest okazją do kultywowania i pielęgnowania tradycji dziękczynienia za zebrane plony zielarskie. W województwie lubelskim kilkudziesięcioma gatunkami ziół obsiewa się rocznie ok. 5 tysięcy hektarów, a w uprawie tymianku, rumianku, czy kozłka lekarskiego Lubelszczyzna jest prawdziwym liderem w kraju i Europie. – Gmina Fajsławice przoduje w w ilości uprawianych ziół jeśli chodzi o województwo lubelskiego. Ich uprawa zajmuje ok. 700-800 hektarów rocznie – przekonuje Aleksandra Granat, inspektor do spraw promocji gminy Fajsławice.

Gwarancją jakości są przede wszystkim warunki glebowe i klimatyczne oraz małe uprzemysłowienie regionu wpływające na bezpieczeństwo upraw w zakresie zawartości metali ciężkich. – Malownicze ziołowe poletka stanowią dziś nieodłączny element fajsławickiego krajobrazu. Tu właśnie najczęściej rośnie tymianek właściwy, szałwia lekarska, melisa, dziurawiec, mniszek lekarski, mięta czy cząber. W ten ziołowy krajobraz wpisują się zakłady przetwórstwa ziołowego z firmą „Herbapol” i „Krautex” na czele – podkreśla A. Granat.

Gmina Fajsławice jako „zagłębie zielarskie” województwa lubelskiego i krajowego corocznie otwiera swoje podwoje dla producentów, zielarzy i wszystkich chcących uczestniczyć w Wojewódzkim Święcie Ziół. Jak co roku, również w tym, do położonego w sąsiedztwie Fajsławic Boniewa przyjadą ziela1rze z całego regionu, by świętować zbiór swoich plonów. – To doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz zdobycia wiedzy na temat właściwości roślin, które mają wszechstronne zastosowanie – w lecznictwie, kosmetologii, kulinariach i nie tylko – zachęca do udziału w wydarzeniu A. Granat.

W programie Święta zaplanowano: kiermasz produktów lokalnych, konkursy ziołowe, pokaz kulinarny wraz z degustacją potraw regionalnych, warsztaty wicia wianków, występy zespołów i kapel ludowych z Fajsławic, Siedlisk Drugich, Kraśniczyna, Opola Lubelskiego, koncerty zespołów: ŁZY, Rozstrojeni, Swoo High, Kapeli z Wysokiego. Podczas Wojewódzkiego Święta Ziół zostaną rozstrzygnięte konkursy, których tematem przewodnim będą oczywiście zioła: „Pieczywo z dodatkiem ziół” i „Bukiet zielny”.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, który jest organizatorem tych konkursów, co roku zapewnia laureatom atrakcyjne nagrody. Dodatkowo podczas wydarzenia marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski, który objął Święto honorowym patronatem, planuje wyróżnić rolników i producentów ziół z obszarów województwa lubelskiego, za ich zasługi i osiągnięcia w działalności rolniczej.

W trakcie imprezy nie zabraknie też atrakcji: strefy zabaw i animacji dla dzieci, kiermaszu produktów kulinarnych, lokalnych, ekologicznych oraz rękodzieła, warsztatów wicia wianków, konkursów ziołowych, konkursów BHP dla rolników, małej gastronomii. Wydarzenie będzie emitowane na antenie TVP 3 Lublin w programie „Lato z TVP 3”. Początek Święta o godz. 13.00 w Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Boniewie. Impreza zakończy się około 22.00. Jednym z patronów medialnych Wojewódzkiego Święta Ziół jest Nowy Tydzień. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here