Podziel się miłością

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie zachęca do tworzenia rodzin zastępczych. – Możesz obdarzyć dzieci domem pełnym ciepła i akceptacji – mówią pracownicy chełmskiego MOPR, zapraszając na piknik z okazji dnia Rodzicielstwa Zastępczego.

W Chełmie jest 55 rodzin zastępczych i jeden Rodzinny Dom Dziecka, w których przebywa 81 dzieci. Natomiast w placówkach opiekuńczo-wychowawczych pozostaje 48 dzieci. Czekają one na rodziny, które zapewnią im dom pełen miłości i ciepła. 30 maja obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego (z tej okazji MOPR planuje piknik w Dziennym Domu Senior +, przy ul. Ogrodowej 36). Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie promuje rodzicielstwo zastępcze w ramach akcji pod nazwą „Podziel się miłością, zostań rodziną zastępczą”.

– Prowadzimy nabór kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenia rodzinnego domu dziecka – informują w chełmskim MOPR. – Czekamy na osoby, które zechciałyby pomóc dzieciom z różnych względów przebywających poza domem rodzinnym. Rodzinna piecza zastępcza jest formą tymczasowej opieki, podczas której opiekunowie dziecka wypełniają wszystkie funkcje rodziny biologicznej z pełną świadomością i odpowiedzialnością. Zapewniają dziecku opiekę i wychowanie stosownie do jego stanu zdrowia, wieku i poziomu rozwoju.

Rodzicami zastępczymi mogą zostać zarówno osoby spokrewnione jak i niespokrewnione z dzieckiem. Badania pokazują, że rodzina zastępcza jest najkorzystniejszą po adopcji formą opieki nad dzieckiem, dlatego zależy nam, żeby jak największą grupę potrzebujących dzieci umieszczać właśnie w rodzinach zastępczych, a nie w placówkach instytucjonalnych.

Przepisy zobowiązują samorządy do rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej i przejścia od opieki instytucjonalnej do rodzinnej. Od stycznia 2020 r. w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie będą mogły przebywać dzieci w wieku poniżej 10 lat, a z dniem 1 stycznia 2021 r. będzie możliwość umieszczenia w nich tylko 14 wychowanków. Ważne jest, aby przybywało rodzin zastępczych.

Szczegółowe informacje dla chętnych do tworzenia rodzin zastępczych udzielane są w Zespole do Spraw Rodzinnej Pieczy Zastępczej Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, przy ul. Jedność 43 w Chełmie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00, pod nr tel. 82 565 91 62. (opr. mo)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here