Pogrom w przyszły wtorek

W ramach obchodów jubileuszu 700-lecia Lublina, możemy obejrzeć rzadki spektakl plenerowy, na motywach książki Marcina Wrońskiego pt. „Pogrom w przyszły wtorek”. W dniach 14-16 lipca widowisko zostanie przedstawione na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, gdzie rozpoczyna się i kończy akcja powieści.

Jej bohaterem jest komisarz Zygmunt Maciejewski, główna postać retro-kryminałów Marcina Wrońskiego, znany do tej pory z kart powieści oraz z krótkometrażowej animacji Przemka Kotyńskiego „Ta cholerna niedziela”. Tym razem ucieleśniony Maciejewski pojawi się na deskach teatralnych i ekranie filmowym. Łukasz Witt-Michałowski i Norbert Rudaś podjęli się adaptacji powieści „Pogrom w przyszły wtorek” – obsypanej nagrodami jednej z części większego cyklu autorstwa Marcina Wrońskiego.
Aby opowiedzieć tę historię, stworzyli oni wyjątkowy spektakl teatralny połączony z filmem fabularnym. Twórcy zabierają widzów do Lublina 1945 roku. Osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim przedwojenny policjant wydziału kryminalnego Zygmunt Maciejewski podpisuje „pakt z diabłem” – wchodzi w układ z przebiegłym majorem UB o nazwisku Grabarz. Bo taka jest cena przeżycia, ale przede wszystkim ocalenia żony i nowo narodzonego dziecka. Maciejewski, policjant oddany swojej pracy i lojalny wobec prześladowanych kolegów po fachu, idzie na współpracę, podejmuje się rozwiązać zagadkę. Trop prowadzi do niejakiej Walakowej i jej wspólników, którzy przyczyniają się w Lublinie do pogromu Żydów. Czy komisarzowi uda się ocalić własną skórę, swoją rodzinę i tysiące niewinnych ludzi? Czy UB-ek dotrzyma obietnicy? I dlaczego żydowskie nieszczęście ma ominąć właśnie Lublin?
Wszystko to zobaczymy na dziedzińcu Zamku, gdzie rozpoczyna się i kończy akcja „Pogromu w przyszły wtorek”. W miejscu tym de facto od sierpnia 1944 roku zorganizowano polityczne więzienie karno-śledcze podległe władzom sowieckim, a następnie Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego za czasów PRL.
Marcin Wroński to czołowy polski pisarz powieści kryminalnych, obchodzący w tym roku 25-lecie pracy twórczej. Debiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań „Udo Pani Nocy”, a popularność zdobył cyklem kryminałów retro o lubelskim komisarzu Zygmuncie Maciejewskim – rozpoczyna go w 2007 roku „Morderstwo pod cenzurą”. Powieści Wrońskiego spotkały się z uznaniem czytelników i krytyków, były nominowane do najważniejszych nagród literackich. W 2014 roku za „Pogrom w przyszły wtorek” autor otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru i Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników oraz Nagrodę Kryminalnej Piły.
W 2017 roku ukazała się dziewiąta i ostatnia powieść o śledztwach komisarza Zygi Maciejewskiego, „Czas Herkulesów”.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Sceny InVitro. W znakomitej obsadzie między innymi: Przemysław Sadowski jako Zygmunt Maciejewski, Matylda Damięcka jako Róża, Mirosław Zbrojewicz jako Grabarz i Agnieszka Wielgosz jako Walakowa. Oprócz nich zobaczymy w spektaklu duże grono aktorów lokalnych scen.
Gdzie i kiedy: dziedziniec Zamku Lubelskiego 14, 15 i 16 lipca 2017 roku, godz. 21. Bezpłatne wejściówki dostępne są w kasie Centrum Kultury w Lublinie, w Muzeum na Zamku i Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Marek Rybołowicz