Pojechali sprawdzić

Dzięki programowi Erasmus uczniowie z Dorohuska wyjadą na dwa tygodnie do Grecji. Warunki, w jakich będą mieszkać i uczyć się, sprawdzili wcześniej dyrektor szkoły Jarosław Wójcicki i wójt Wojciech Sawa, co niektórzy wykorzystali do ataku. – Pojechali sobie za pieniądze szkoły na wycieczkę? – pytają. – Nie za pieniądze szkoły i nie na wycieczkę – odpowiada dyrektor.


Wysyłanie uczniów do szkół za granicę umożliwia program Erasmus. Dzięki niemu uczniowie z Polski mogą kształcić się w europejskich szkołach albo brać udział w międzynarodowych projektach. Niewiele szkół podstawowych w naszym regionie korzysta z takiej możliwości. Nic dziwnego – konkurencja jest duża, a zdobycie dofinansowania trudne. Ale podstawówka z Dorohuska wywalczyła sobie taką możliwość dzięki udziałowi w unijnym projekcie „Przystanek Kulturowo – wyjazdy młodzieży do Grecji”.

Pod koniec maja kilkudziesięciu jej uczniów pojedzie na dwa tygodnie do Platamonas w Grecji. Będą brać udział w zajęciach lekcyjnych w tamtejszej szkole, uczyć się języka i poznawać kulturę tego kraju a przy okazji zwiedzać okolicę. Zanim do Grecji pojadą uczniowie z wizytą studyjną pojechali dyrektor szkoły Jarosław Wójcicki i wójt gminy Wojciech Sawa. To dało ich przeciwnikom pretekst do ataku. – Panowie pojechali sobie na wycieczkę za pieniądze szkoły? – pytają.

– To nie była żadna wycieczka, tylko ujęta w ramach projektu wizyta studyjna, za co szkoła nie zapłaciła ani złotówki – mówi dyrektor Wójcicki. – Przy okazji każdego takiego projektu zawsze dwie osoby, czyli dyrektor szkoły z nauczycielem albo przedstawicielem organu prowadzącego, jadą sprawdzić warunki, w jakich będą przebywać dzieci. A te będą bardzo dobre i jestem przekonany, że uczniowie będą zadowoleni. Bardzo dobry hotel nad morzem i fajna szkoła.

Do Grecji pojedzie 34 dzieci (siódmo- i ósmoklasiści) wraz z czwórką opiekunów. Wyjadą z Polski 29 maja, wrócą 11 czerwca. – Żadna ze szkół podstawowych w powiecie chełmskim nie jeździ na taką wymianę i wszyscy się dziwią, że nam się udało – dodaje Wójcicki. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here