Pojedziemy wokół, ale którędy?

Anna Pytka, radna powiatu świdnickiego, pyta, którędy będzie przebiegać dojazd i sama obiecana przez rząd obwodnica Łęcznej, bo mieszkańcy północnej części gminy Mełgiew, położonej między Lublinem a Łęczną, chcieliby wiedzieć, czy planowana inwestycja przypadkiem nie obejmie również ich miejscowości i nieruchomości. Na razie się jednak nie dowiedzą…


Przygotowanie programu budowy do końca kadencji 100 obwodnic w ciągu dróg krajowych, wokół średnich i małych miejscowości w kraju, to jedna z obietnic na sto dni nowego rządu, jaką w listopadzie ub.r złożył w expose premier Mateusz Morawiecki. W lutym br. lista 100 obwodnic faktycznie została ogłoszona. Znalazło się na niej siedem inwestycji z województwa lubelskiego, obwodnice: Dzwoli, Gorajca, Janowa Lubelskiego, Szczebrzeszyna i Zamościa w ciągu drogi krajowej 74 Hrubieszów – Janów Lubelski, Łukowa (droga DK 63) i Łęcznej (DK 82 Lublin – Włodawa). Podano nawet przypuszczalną długość obwodnic. Ta Łęcznej miałaby mieć ok. 4,5 km. O więcej szczegółów dotyczących tej inwestycji, jak również o powiązanej z nią rozbudowy sieci dróg z Lublina w stronę Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, chciałaby się dowiedź radna powiatu świdnickiego Anna Pytka. Podczas ostatniej sesji złożyła w tej sprawie interpelację.

– Według informacji prasowych powiat świdnicki, łęczyński i lubelski podpisały dokument o rozbudowie sieci drogowej łączącej Lublin z Pojezierzem Łęczyńsko-Włodawskim wraz z obwodnicą Łęcznej – napisała Anna Pytka (RdP). – W imieniu mieszkańców chciałbym spytać, czy w koncepcji rozbudowy ujęte są tereny powiatu świdnickiego i gminy Mełgiew, przez jakie miejscowości planowany jest przebieg inwestycji, na jakim etapie są prace projektowe i jaki jest przewidywany czas rozpoczęcia i czy przewidziane są konsultacje społeczne?

W ubiegłym tygodniu otrzymała od starosty odpowiedź.

„Do planu budowy obwodnicy nie zostały dołączone żadne mapy ani nie wskazano konkretnych propozycji jej przebiegu. Zgodnie z prawem, na pewno odbędą się konsultacje społeczne dotyczące przebiegu trasy, ale w momencie jak będą znane jakieś bliższe wytyczne, a póki co prace projektowe jeszcze się nie rozpoczęły, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przystępuje do przygotowywania koncepcji przebiegu drogi” – odpisał radnej starosta Łukasz Reszka, dodając, że jedna z rozważanych koncepcji przewiduje przebieg drogi od ul. Mełgiewskiej w Lublinie do miejscowości Leopoldów (przez tereny gminy Mełgiew – przez Janowice, Trzeszkowice, Krzesimów), a termin konsultacji i rozpoczęcia konkretnych prac to najwcześniej końcówka przyszłego lub początek 2022 roku.

Żadnych bliższych informacji dotyczących budowy obwodnicy Łęcznej, podobnie jak większości planowanych w województwie lubelskim obwodnic, nie ma również na stronie lubelskiej GDDKiA. Na stronie przeczytać można tylko, że celem budowy obwodnicy Łęcznej jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez tę miejscowość drogą krajową łączącą stolicę województwa z północno-wschodnią częścią województwa. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększenie przepustowości połączenia drogowego z Włodawy. W punkcie „Stan prac” figuruje wpis: „Dla inwestycji nie były prowadzone prace przygotowawcze”. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here