Pokazali klasę

Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” wygrał VIII Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Folklor na bank”. Impreza odbyła się 5 sierpnia w Brańsku (woj. podlaskie) w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.


Młodzi tancerze ze Świdnika (w wieku 8-16 lat) rywalizowali z sześcioma dziecięcymi i młodzieżowymi zespołami z całego kraju. Świdniczanie zaprezentowali tańce orawskie, a przygrywała im orkiestra ubrana w stroje krzczonowskie. „Leszczyniacy” okazali się bezkonkurencyjni.

– W konkursach oceniany jest taniec, śpiew, ale także dobór strojów, a te, muszę przyznać, mamy naprawdę piękne. Już na etapie przygotowań dbamy o każdy szczegół. Do tego prezentujemy ciekawe i niekiedy trudne układy taneczne, opracowywane przez mojego męża Lecha Leszczyńskiego, kierownika artystycznego i choreografa ZTL „Leszczyniacy” – relacjonowała Beata Leszczyńska, kierownik muzyczny i wokalny zespołu i dodała, że muzyka grana jest przez zespół na żywo, co znacząco wpływa na wyższe oceny jurorów.

Ci, którzy chcieliby dołączyć do zespołu, mają na to szansę. „Leszczyniacy” właśnie prowadzą nabór dzieci i młodzieży zainteresowanych tańcami ludowymi. Poszukiwane są również osoby grające na akordeonie, skrzypcach, klarnecie, trąbce, flecie i kontrabasie. Wszelkie informacje można uzyskać w siedzibie zespołu przy ul. Wyszyńskiego 14 lub 600 493 429 oraz 602 677 835. (opr. w)