Pół hektara dachu pod panelami

Na sortowni Ekopak stanie jedna z największych dachowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce

W Lublinie powstanie jedna z największych dachowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Panele, które zajmą ponad pół hektara zostaną zamontowane na byłej hali Ursusa przy ul. Metalurgicznej 9B, w której spółka Ekopak planuje otwarcie zakładu kompleksowej segregacji i recyklingu opakowań.


To kolejne działanie proekologiczne spółki, która m.in. w ten sposób stara się zmienić negatywne nastawienie okolicznych mieszkańców i ekologów do mającej powstać w pobliżu osiedla socjalnego przy ul. Grygowej sortowni odpadów.

Ekopak zapewnia, że trafiać będą do niej tylko odpady z tworzyw, tektury i metali, a zakład nie będzie uciążliwy dla środowiska. Już wcześniej spółka, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sąsiadów, obiecała dodatkową izolację ścian od strony osiedla socjalnego i nasadzenia drzew, a na ścianie zakładu ma pojawić się ekologiczny mural, wymalowany specjalnymi farbami, które pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza. – Jesteśmy firmą dbającą o środowisko naturalne.

Na dachu zakładu zamierzamy zainstalować blisko 1200 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 0,4 MWp, co pozwoli zredukować emisję CO2 do ok. 360 ton rocznie. Chcielibyśmy, aby nasz nowy zakład w Lublinie był samowystarczalny energetycznie w maksymalny sposób. Dlatego, oprócz „prądu ze słońca”, rozważamy możliwość zainstalowania magazynu energii, który w okresie jej nadwyżki, będzie gromadził ją w bateriach litowo-jonowych, a w okresie szczytów energetycznych uzupełniał niedobór z sieci – mówi Paweł Suszek, członek zarządu Ekopak.

Inwestycja w panele będzie miała dla spółki także wymierny efekt finansowy, bo pozwoli zaoszczędzić ok. 200 tysięcy złotych rocznie w opłatach za energię elektryczną. Planowana przez Ekopak instalacja jest innowacyjna na skalę Polski. Obecnie trwają prace koncepcyjne i projektowe. Elektrownia na dachu hali ma być gotowa za 2 lata.BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here