Pół wieku Biblioteki przy Okrzei

W siedzibie Miejskiej Biblioteki w Krasnymstawie można obejrzeć ciekawą wystawę przypominającą historię placówki.

W 1964 r. Wacław Naklicki, ówczesny kierownik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie, podjął stosowne działania (przy wsparciu Koła Przyjaciół Biblioteki) zmierzające do zapewnienia Bibliotece nowego i bardziej funkcjonalnego lokalu. Było to bardzo istotne, ponieważ dotychczasowa siedziba PiMBP mieściła się w budynku Powiatowego Domu Kultury, w warunkach, które nie pozwalały na pełną realizację zadań statutowych.

Zasygnalizowany problem zyskał zrozumienie wśród członków ówczesnego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Krasnymstawie i organ ten podjął stosowną uchwałę o budowie nowej siedziby dla Biblioteki. Nowy budynek miał być oddany do użytku w 1967 r., zakupiono już nawet meble na jego wyposażenie, jednak na finał trzeba było trochę poczekać. Przeprowadzka Biblioteki to był proces, który z powodu szeregu czynników rozłożył się na pięć lat.

Ostatecznie w połowie lipca 1969 r. PiMBP przeniosła się na pierwsze piętro nowego pawilonu usługowego przy ul. Okrzei, a normalnie funkcjonować zaczęła od stycznia 1970 r. Znacznie polepszyły się warunki pracy, bo na 576 m kw. powierzchni użytkowej miejsce znalazły: czytelnia dla dorosłych, wypożyczalnia dla dorosłych z wolnym dostępem do półek, foyer dla czytelników, pokój instruktorów, pracownia bibliotekarzy, czytelnia i wypożyczalnia dla dzieci, magazyny oraz pomieszczenie dla introligatorni.

Dzisiaj, po 50 latach, Biblioteka przypomina ten fakt w formie mini wystawy pt. „Pół wieku na Okrzei”, na którą złożyły się reprodukcje: dokumentów, artykułów z gazet i zdjęć (głównie z własnych zbiorów) przypominających okoliczności przeprowadzki do nowej i wciąż aktualnej siedziby placówki. Ten swoisty jubileusz to także okazja do zaprezentowania nowego logo Miejskiej Biblioteki Publicznej, jak również asumpt do założenia administracyjnego konta Biblioteki w systemie OSA (Otwarty System Archiwizacji) – darmowej aplikacji do wyszukiwania, opisywania oraz udostępniania zbiorów archiwalnych.

– W ramach OSA rozpoczęliśmy prezentację dokumentów dotyczących Krasnegostawu, Biblioteki i regionu, zarówno z własnych zbiorów, jak i podmiotów zewnętrznych współpracujących z nami – mówi Artur Borzęcki, dyrektor MBP w Krasnymstawie. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here