Policjanci spisują przebiegi!

Spisywanie liczników dotyczy także motocykli

To nie jest martwy przepis. Od nowego roku służby podczas kontroli drogowych spisują liczniki drogomierza w aucie i wpisują je do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ma to pomóc w walce z patologią cofania samochodowych przebiegów. Już są pierwsze efekty tych działań.


Spisywanie danych to obowiązek mundurowych, którzy zatrzymują nas do kontroli drogowej. Robią tak policjanci, strażnicy graniczni, celniczy, czy inspektorzy Transportu Drogowego. Potem system sam wyłapuje nieprawidłowości. A to w przypadku manipulacji z przebiegiem oznacza sąd i karę nawet do 5 lat więzienia. A podlega jej nie tylko właściciel, który kazał cofnąć licznik, ale również mechanik, który wykonał taką usługę.

Przypadków licznikowych oszustw jest mnóstwo i ujawniane są każdego dnia. Na terenie działania Komendy Miejskiej w Lublinie w ubiegłym tygodniu rekordzistką była 19-latka, która została zatrzymana w Piotrowicach za zbyt szybką jazdę. Wyszło na jaw, że w jej fiacie od badań technicznych w listopadzie zeszłego roku ubyło 9 tys. kilometrów.

– Kobieta za przekroczenie dozwolonej prędkości dostała mandat. W sprawie podejrzanych wskazań licznika zostanie przeprowadzone osobne postępowanie, które wyjaśni, czy doszło do zmiany wskazania drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru – stwierdza komisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. LL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here