Północna obwodnica Chełma – przetarg, projekt i można budować

Lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi wkrótce przetarg na wyłonienie wykonawcy północnej obwodnicy Chełma. Budowa ma rozpocząć się w 2023 roku a zakończyć w 2025. Czy to realny plan?

Informację o rozpoczęciu procedur zmierzających do wybudowania obwodnicy przekazali 12 grudnia na spotkaniu w Janowie koło Chełma: wicepremier Jacek Sasin, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceminister Rafał Weber, europosłanka z Chełma Beata Mazurek, prezydent Chełma Jakub Banaszek oraz dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosław Czech. Dwa dni wcześniej, 10 grudnia, Dyrekcja wysłała do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej ogłoszenie o postępowaniu przetargowym na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12.

Planowana trasa ominie miasto od północy. Jadąc od strony Lublina, kierowcy wjadą na nią na węźle Chełm Zachód w miejscowości Janów. Drugi z węzłów – Chełm Północ – powstanie w miejscowości Horodyszcze, a dalej trasa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów. Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm – Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, umożliwiającym zjazd na obecną drogę krajową nr 12, w miejscowości Kolonia Antonin.

Jak informuje lubelski oddział GDDKiA, w związku z zapewnieniem finansowania na całą drogę ekspresową S12 z Piask do Dorohuska, realizacja początkowego odcinka obwodnicy o długości ok. 3 km została włączona do odcinka wcześniejszego Dorohucza – obwodnica Chełma. Pozwoli to uniknąć zbędnych robót i kosztów związanych z koniecznością tymczasowego skomunikowania obecnej „Dwunastki” z nową trasą. Zgodnie z procedurą, ogłoszenie przetargu na budowę obwodnicy nastąpi w najbliższych dniach. Wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy jest planowane w pierwszej połowie 2021 r. Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie projektu budowlanego, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, wybudowanie drogi i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Budowa ma ruszyć w 2023 roku.

Na pozostałych trzech odcinkach S12, od Piask do Dorohuska, trwają prace projektowe, a rozpoczęcie budowy planowane jest w 2024 roku. Obecnie opracowywana jest koncepcja programowa dla odcinków: Piaski – Dorohucza (ok. 13 km), Dorohucza – obwodnica Chełma (ok. 25 km) i obwodnica Chełma – Dorohusk (ok. 23 km). (s)