Polonijne lato w pełni

Lato polonijne tradycyjnie już zainaugurował koncert w sali widowiskowej „Chatki Żaka” z z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca UMCS

W środę, 11 lipca, w sali widowiskowej ACK UMCS „Chatka Żaka” odbyła się uroczysta inauguracja kolejnej edycji Lata Polonijnego. Od 1 do 29 lipca w naszym mieście przebywa 150-osobowa grupa uczestników z 29 państw.


Lato Polonijne to różnorodne kursy języka oraz kultury polskiej dla Polonii i obcokrajowców, które tradycyjnie odbywają się w lipcu w Centrum Języka i Kultury Polskiej UMCS. W tegorocznej edycji bierze udział łącznie 150 uczestników, którzy w ramach organizowanych zajęć i wycieczek, oprócz doskonalenia języka polskiego, zapoznają się także z naszą historią i kulturą.

Uczestnicy biorą udział m.in. w Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej 2018, kursie współfinansowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Gościmy w Lublinie m.in. obywateli Armenii, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Belgii, Białorusi, Brazylii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Finlandii, Gruzji, Holandii, Indii, Indonezji, Japonii, Kazachstanu, Korei Południowej, Malezji, Mołdawii, Rosji, Serbii, Słowacji, Tajlandii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii.

– Z kolei dla 60 nauczycieli języka polskiego, pracujących w szkołach polonijnych na Wschodzie, organizowane są warsztaty kwalifikacyjne dla nauczycieli szkół polonijnych. Będą oni mieli zajęcia z języka polskiego, historii i kultury Polski. Jest to grupa osób z Białorusi, Ukrainy i Rosji – informuje Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS.

Natomiast w dniach 11-19 lipca br. jedenastu nauczycieli, pracujących w zagranicznych placówkach edukacyjnych i ośrodkach polonijnych, uczestniczy w projekcie „Staż przedmiotowo-certyfikatowy dla polonijnych i zagranicznych nauczycieli języka polskiego jako obcego”, współfinansowanym z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Biorą w nim udział osoby z Białorusi, Ukrainy i USA. MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here