Polski Ład skubie lekarzy

Zmiany podatkowe wprowadzone przez tzw. Polski Ład dotkną najlepiej zarabiających. Niezadowoleni ze zmian i prawdopodobnie niższych pensji są już lekarze z chełmskiego szpitala. – Będą domagali się podwyżek, albo będę mniej pracować – mówi się na korytarzach w lecznicy.

Zmiany w systemie podatkowym wprowadzone od 1 stycznia, a nazwane Polskim Ładem, budzą coraz większy niepokój. Trwa kalkulowanie, kto zyska a kto straci na nowych zasadach. I sprawdzanie przelewów bankowych, żeby przekonać się czy pensja już jest mniejsza czy może wzrosła. Zmiany czekają wszystkich, ale najdotkliwsze będą dla tych, którzy zarabiają najwięcej. Podobno Polskim Ładem przerażeni są lekarze z chełmskiego szpitala. Niektórzy już liczą, ile stracą na zmianach. Według łagodnych szacunków będzie to kilkaset, ale niektórzy twierdzą, że nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

– Na razie nikt nie jest zorientowany, jak to będzie wyglądało, więc musimy z szacowaniem kosztów poczekać – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. – Wiadomo tylko, że stracą najlepiej zarabiający.

Lekarze z chełmskiego szpitala zarabiają sporo, ale dlatego, że dużo pracują. Gros ich pensji to nie etaty, ale dodatkowe dyżury. Jeśli uznają, że nie opłaca im się dyżurować, to będą pracować mniej. A wtedy szpital będzie miał problem ze znalezieniem zastępstwa. Sytuację medyków ma poprawić obiecana przez ministra zdrowia podwyżka (1400 zł od połowy roku). Na razie nie wiadomo czy zrekompensuje to, co stracą na Polskim Ładzie. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here