Polskie drogi do wolności

„Polska droga do wolności” – pod takim hasłem odbyły się w ubiegłym tygodniu konkursy związane z 40. rocznicą I pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski oraz 30. rocznicą wyborów do sejmu i senatu – w 1989 r.


– Ogłosiliśmy dwa konkursy: „Świadkowie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny” i „Świadkowie 4 czerwca 1989 roku”. Chcieliśmy, by uczniowie nagrali krótkie filmy ze świadkami tamtych wydarzeń – tłumaczy Marcin Rybicki, wizytator kształcenia ogólnego z Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Młodzież najczęściej nagrywała swoich bliskich – dodaje.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe. Dodatkową nagrodą dla uczestników będzie wizyta w pałacu prezydenckim, gdzie będą mogli m.in. obejrzeć okrągły stół. – Dla nas to było bardzo fajne zadanie, a jako młode pokolenie czujemy się odpowiedzialni, żeby pamiętać o tym wielkim człowieku, jakim był papież Jan Paweł II – mówią Magdalena Witek i Natalia Cieślak, uczennice klasy trzeciej gimnazjum z Zespołu Szkół w Serokomli.

Praca nad filmem zajęła im kilka dni. Swoją bohaterkę spotkały poprzez szkołę. Pochodząca z Serokomli pani Halina Ponikowska jest krewną pani wicedyrektor. – Szukałyśmy takiej osoby bardzo długo – nawet przez ogłoszenia w kościele, więc bardzo się cieszymy, że pani Halina przyjechała do nas aż z Warszawy – tłumaczą uczennice.

– Zapamiętałam wizytę papieża doskonale, bo w tym czasie należałam do duszpasterstwa akademickiego przy Rakowieckiej. Naszym duszpasterzem był ojciec Józef Majkowski, który wspólnie wykładał z kardynałem Wojtyłą w Lublinie – mówi pani Halina. – Rano, 3 czerwca wyszliśmy w środku nocy pieszo na Krakowskie Przedmieście. Byliśmy bardzo radośni, pamiętam, że całe spotkanie siedzieliśmy na rozłożonych gazetach, ale atmosfera była w tym dniu niezwykła. Było i podniośle, i wesoło, bo papież był bardzo komunikatywny. Miałam wtedy 24 lata – dodaje. Finał konkursu odbył się 3 czerwca w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki.

Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here