Pomnik odsłonięty

W Wojsławicach odsłonięto pomnik upamiętniający zbrodnię na bezbronnych ludziach z czasów drugiej wojny światowej. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy gminy Wojsławice, społecznicy, samorządowcy.

Chodzi o zbrodnię z października 1942 r., gdy za cerkwią w Wojsławicach żandarmeria niemiecka zastrzeliła 60 mieszkańców Wojsławic. Wśród nich było 20 dzieci narodowości żydowskiej, które nie miały nawet 14 lat. Pomnik, który odsłonięto 14 października to efekt realizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Wojsławic, Urząd Gminy Wojsławice oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojsławicach projektu pt. „Oby nigdy nie było łąk, na których giną ludzie – ocalić od zapomnienia”.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic – inicjatorzy przedsięwzięcia, UG Wojsławice, Stowarzyszenia Panorama Kultur w Wojsławicach, Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy i Fundacji „Zapomnienie”. Uczestnicy spotkania oddali hołd pomordowanym przy mogile zbiorowej na ul. Rynek w Wojsławicach, obejrzeli wystawę i wysłuchali wykładów w Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej oraz utworów w wykonaniu zespołu Szalom Chełm. (mo, fot. UG Wojsławice)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here