Pomogą ofiarom przemocy

W ten poniedziałek, 22 lutego, rozpoczęła się kolejna edycja Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Ofiary przemocy mogą dzwonić na specjalne infolinie i porozmawiać np. z policjantami.


– Ustanowiony w 2000 roku Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest okazją do przypomnienia o trudnej sytuacji rodzin doświadczonych przestępstwem, ale także do niesienia im konkretnej pomocy. W tym roku ograniczenia wprowadzone w związku z z epidemią spowodowały, że nie będzie bezpośrednich spotkań z profesjonalistami – wyjaśnia Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

Nie oznacza to, że ofiary nie mogą liczyć na pomoc. Jak co roku w inicjatywę włączą się członkowie lubelskiego „zespołu interdyscyplinarnego”. W jego skład wchodzą pracownicy Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, oświaty, ochrony zdrowia, komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policjanci, kuratorzy sądowi czy przedstawiciele Stowarzyszenia Agape. W poniedziałek, 22 lutego i we wtorek, 23 lutego ofiary przemocy w rodzinie i osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą dzwonić pod numer 81 466 54 86 oraz 81 466 54 87 i kontaktować się z członkami „zespołu interdyscyplinarnego”. – Telefony będą czynne zarówno przed południem, jak i wieczorem, czyli w godzinach 7.30-12.30 oraz 14 -19 – wylicza Izolda Boguta z biura prasowego ratusza.

W ubiegłym roku w Polsce popełniono 786 302 przestępstw, czyli o 36.475 mniej niż w roku 2019, na co wpływ miała głównie pandemia koronawirusa. Nie licząc uchylania się od obowiązku alimentacyjnego, przestępstw było 745 133. Wzrosła ich wykrywalność i wynosi 73,9%. TN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here