Pomór już nie tak groźny

Dobra wiadomość dla hodowców trzody chlewnej. W środę (27 września) wojewoda lubelski uchylił zakazy obowiązujące m.in. na terenie gmin Hanna, Włodawa i Wyryki związane z tzw. strefą zapowietrzoną ASF. Oznacza to, że na tym obszarze znowu będzie można sprzedawać świnie czy organizować targi i imprezy.

Hodowcy trzody chlewnej z powiatu włodawskiego mogą już sprzedać owoc swojej pracy, bo wojewoda lubelski zliberalizował ograniczenia dotyczące między innymi wywożenia, przywożenia i transportu świń, organizowania targów i wystaw zwierząt oraz polowań zbiorowych i odłowów zwierząt, a także organizowania widowisk, zgromadzeń i pochodów, na wyznaczonych obszarach zapowietrzonych i zagrożonych afrykańskim pomorem świń (ASF). Tym samym uchylone zostało wcześniejsze rozporządzenie z dnia 17 sierpnia 2017 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu bialskiego, parczewskiego i włodawskiego, a dotyczące terenów gmin: Kodeń, Sławatycze, Sosnówka, Tuczna, Wisznice (z powiatu bialskiego), Dębowa Kłoda, Jabłoń, Podedwórze (z powiatu parczewskiego) oraz Hanna, Włodawa i Wyryki (z powiatu włodawskiego). Złagodzenie przepisów związane jest z uzyskaniem dobrych wyników badań laboratoryjnych, przeprowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną w kierunku afrykańskiego pomoru świń we wszystkich gospodarstwach utrzymujących świnie na ww. obszarach. Wniosek o liberalizację przepisów złożył Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie.
Zniesienie nakazu to światełko w tunelu dla hodowców świń, którzy w związku z wirusem już ponieśli ogromne straty. Teraz rolnicy czekają na krok ze strony ministra rolnictwa, od którego domagają się ustanowienia przepisów, które pozwolą im na ubieganie się o odszkodowania czy rekompensaty za poniesione straty. (bm)