Pomylili lata w rozliczeniu

Pomyłka fiskusa omal nie przyprawiła o zawał serca mieszkańców Chełma. Choć zapłacili podatek PIT za ubiegły rok, to urząd skarbowy nie odnotował poprawnie wpłaty, przyjmując, że ludzie płacą podatek już za 2018 rok, i wysłał im ponaglenia z doliczonymi odsetkami, a nawet kosztami wysłania pisma.

Wraz z końcem kwietnia minął termin składania rocznych zeznań podatkowych. Ci, którzy mieli nadpłatę, z niecierpliwością czekali na zwrot podatku. Inni, którzy według fiskusu „za dużo zarobili” w poprzednim roku, ze skwaszoną miną przelewali na konto chełmskiej skarbówki należność z tytułu podatku PIT za 2017 rok. Niektórzy wcale niemałe pieniądze, dlatego jakże wielkie było ich zdziwienie, gdy kilka dni temu odebrali list polecony z Urzędu Skarbowego w Chełmie.

– Nogi się pode mną ugięły, gdy zobaczyłam wezwanie do zapłaty. Nigdy w życiu nie zdarzyło mi się przegapić terminu rozliczenia, a urząd wysłał mi upomnienie, w dodatku z naliczonymi odsetkami i kosztami wysłania ponaglenia – mówi zszokowana Czytelniczka. – Przez całą noc nie mogłam zmrużyć oka. Zaczęłam już myśleć, że może jakiś haker włamał się na moje konto i przekierował przelew na inny rachunek bankowy. Następnego dnia, rankiem, pojechałam do urzędu, a pani z uśmiechem na ustach powiedziała mi, że nie jestem jedyna, bo przez automatyczne księgowanie wpłat doszło do wielu pomyłek. W przeciwieństwie do niej, mi wcale nie było do śmiechu – opowiada kobieta.

Naczelnik Urzędu Skarbowego wystawił w tym roku 203 wezwania w zakresie zaległości w podatku PIT za 2017 rok, z czego – jak się okazało – 23 chełmian otrzymało upomnienia, mimo dokonanej wpłaty. To dlatego, że przy wykonywaniu przelewu bank automatycznie podstawił dane urzędu, z datą wpłaty „2018 rok” w tytule przelewu. Podczas księgowania urzędnicy chełmskiej skarbówki przyjęli, że podatnicy płacą „na zaś”, czyli przewidywaną nadpłatę już za ten rok, a za ubiegły wciąż mają zaległości w podatku. W konsekwencji chełmian czekała niemiła niespodzianka, chwile stresu i wyprawa do urzędu po wyjaśnienia i przeprosiny. (pc)