Pomysł na miejski relaks

W Lublinie powstaną nowe skwery wypoczynkowe dla mieszkańców. „Miejsca dla Ciebie” znajdą się przy ul. Chmielarczyka, ul. Hempla/ul. Peowiaków oraz przy Krakowskim Przedmieściu i ul. Krótkiej. W planach są jeszcze dwa skwery przy ul. Lipowej: obok przystanku przy cmentarzu i naprzeciwko, przy posesji nr 12. Projekty zostały przygotowane przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni i Radę Kultury Przestrzeni.
Na planowanych skwerach mają znaleźć się nowe ławki z podświetlanymi listwami ledowymi, zdroje pitnej wody i dużo zieleni. – Chcemy stworzyć jak najwięcej zielonych miejsc, w których mieszkańcy będą mogli na chwilę się zatrzymać, przysiąść i miło spędzić czas w przyjemnym otoczeniu. W tym roku chcemy zrealizować kilka takich miejsc, ale to na pewno nie koniec. Będziemy szukać kolejnych lokalizacji, które mogą zamienić się w przyjazne zieleńce – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin.
Jakie to będą miejsca? Na pewno otoczone krzewami i kwiatami. – Wykonawca „Miejsc dla Ciebie” będzie miał za zadanie przeprowadzić konieczne prace ziemne (w tym wykonanie linii kablowych i przyłącza wodociągowego) z wyrównaniem terenu, wykonaniem odpowiedniej nawierzchni mineralno-żywicznej na ciągach pieszych, a także nasadzeń zieleni, m.in. krzewów liściastych, bylin i roślin cebulowych – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza. Na pierwszym zieleńcu przy ul. Chmielarczyka planowane są liczne nasadzenia. Miejsce zdobić mają wieloletnie rośliny cieniolubne i zadarniające, m.in.: runianka i funka, a także posadzony od strony parkingu jaśminowiec wonny. Ławki ustawione w kształcie prostokąta znajdą się w cieniu drzew. Na drugim skwerze, przy skrzyżowaniu ul. Hempla, ul. Peowiaków i ul. Kołłątaja pojawią się nowe drzewa liściaste, które uzupełnią już obecne klon, jawor i lipę drobnolistną. I tutaj zostanie postawiona ocieniona drzewami ławka. Dodatkowym elementem uatrakcyjniającym przestrzeń będzie instalacja ze stali nierdzewnej – monocykl, który za pomocą napędu rowerowego będzie uruchamiał wodę lecąca ze zdroju wodnego. W kolejnym „Miejscu dla Ciebie” na ul. Krótkiej, od strony Krakowskiego Przedmieścia, ustawione zostaną dwie betonowe donice z zielenią, a nawierzchnia wymieniona na płyty betonowe. Odpocząć można będzie na ławce z tworzywa sztucznego-pomarańczowej kostce o wymiarach 1,3 na 1,3. Z miejskiej kasy na nowe zielone przestrzenie przeznaczono kwotę 400 tys. zł. Ich budowa może potrwać do jesieni.(EM.K.)