Ponad 2 miliony na remont dawnej kaplicy

Miasto otrzymało dotację na remont byłej kaplicy przy ul. Świętego Mikołaja, zajmowanej przez Muzeum Ziemi Chełmskiej. Projekt opiewa na ponad 2 mln zł.

Budynek byłej unickiej cerkwi greckokatolickiej pw. Św. Mikołaja, gdzie mieści się dział Sztuki Ziemi Chełmskiej Muzeum Ziemi Chełmskiej, od dawna wymaga remontu. Od lat też ta inwestycja nie dochodziła do skutku z powodów finansowych. Miasto ubiegało się o dotację na ten cel. W ubiegłym tygodniu Urząd Marszałkowski w Lublinie poinformował, że dzięki zwiększeniu przez zarząd województwa lubelskiego kwoty dofinansowania w dwóch naborach z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 samorządowcy z Chełma, Biłgoraja, Wisznic, Abramowa i Sosnowicy odebrali umowy na dofinansowanie projektów z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

W przypadku Chełma chodzi o ponad 2 mln zł dotacji z puli na „Dziedzictwo kulturowe i naturalne” na projekt pod nazwą „Rewitalizacja budynku po byłej kaplicy przy ul. Św. Mikołaja w Chełmie wraz z zagospodarowaniem terenu”. Umowę na dofinansowanie Dorota Cieślik, wiceprezydent Chełma, odebrała od Jarosława Stawiarskiego, marszałka województwa lubelskiego i Zdzisława Szweda, członka zarządu województwa lubelskiego. Budynek dawnej kaplicy przejdzie kompleksowy remont, a teren wokół niego zostanie estetycznie zagospodarowany wraz z odpowiednim odwodnieniem.

W ramach projektu wykonane mają być między innymi prace hydroizolacyjne, murarskie, tynkarskie, stolarskie, sanitarne, elektryczne. Ze względu na wartość historyczną zasobów dziedzictwa kulturowego kaplicy prace prowadzone będą pod nadzorem konserwatora zabytków. (mo, fot. Urząd Marszałkowski Lublin)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here