Ponad dwa tysiące zagrożeń w rok

Policjanci przypominają o korzystaniu z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, przez którą za pomocą Internetu można łatwo i anonimowo zgłaszać problemy i wskazać miejscowe zagrożenia. Tylko w ciągu minionego roku chełmianie dokonali w ten sposób 2317 zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to funkcjonujące od 2016 roku interaktywne narzędzie, dzięki któremu bez wychodzenia z domu można wskazać występujące miejscowe zagrożenia.

– Do dokonania zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa wystarczy komputer lub telefon z dostępem do Internetu. Po uruchomieniu aplikacji oznaczamy miejsce i wybieramy rodzaj zagrożenia, które chcemy zgłosić. Korzystanie z mapy nie wymaga podania danych osobowych. Za jej pośrednictwem możemy informować o wielu sytuacjach, które z naszego punktu widzenia są bardzo istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa w powiecie chełmskim. Każde zgłoszenie na mapie weryfikowane jest przez policjantów, a w przypadku jego potwierdzenia eliminowane lub przekazywane do innych podmiotów, jeżeli dotyczy ich działalności – mówi kom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Tylko od 1 marca 2021 do 31 marca tego roku naniesiono w powiecie chełmskim 2317 zagrożeń bezpieczeństwa. – Najwięcej z nich dotyczyło nieprawidłowego parkowania, przekraczania przez kierujących dozwolonej prędkości, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym i grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Potwierdzalność tych zgłoszeń wyniosła 74,8 proc. Zachęcamy do dalszego korzystania z mapy w celu poprawy bezpieczeństwa. Jednocześnie przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji czy też innych zdarzeń o charakterze nagłym. W przypadku potrzeby takiego zgłoszenia należy skorzystać z numery alarmowego 112 – dodaje komisarz Czyż. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here