Ponad milion na trzynastki

1 milion i 188 tys. zł wydało miasto Krasnystaw na trzynastki dla pracowników jednostek podległych, głównie szkół i przedszkoli. Nie miało wyjścia, musiało wydać te pieniądze.

Tydzień temu napisaliśmy, że Krasnystaw musiał wydać 191 tys. zł na dodatkowe, trzynaste pensje dla 64 pracowników urzędu miasta. Najwięcej (8 tys. zł brutto) trafiło na konto burmistrz Hanny Mazurkiewicz. Okazuje się, że wspomniane 190 tys. zł to nic w porównaniu z tym, co miasto przeznaczyło na tzw. trzynastki dla pracowników zatrudnionych w jednostkach mu podległych, głównie w szkołach i przedszkolach, ale i m.in. w MOPS oraz CiS. Jak informuje Krzysztof Gałan, sekretarz miasta Krasnystaw, to aż 1 mln i 188 tys. zł. Po naszym tekście o trzynastkach dla urzędników, na władze Krasnegostawu posypały się gromy. Pod internetowym wydaniem artykułu mieszkańcy złorzeczyli, że lepiej taką kasę wydać np. na remont drogi czy budowę chodnika. Radny miejski Sławomir Stafijowski uderzył jeszcze mocniej. „Nasza wspaniała lokalna socjalistyczna władza lekką ręką wzięła 190 tys. zł i przyznała sobie premie. Kto bogatemu zabroni? Armia ponad 60 urzędników w urzędzie miasta dostała ekstra wypłaty za swoją ciężką pracę, polegającą między innymi, a może nawet głównie, na zabieraniu jednym i dawaniu drugim. Zadowoleni jesteście drodzy mieszkańcy? Teraz my dalej chodźmy prowadzić swoje działalności, do pracy przy taśmach itp. itd. by utrzymać taką armię troszczących się o nas urzędników” – skomentował sprawę radny klubu „Krasnostawianie”.
Warto jednak pamiętać, że dodatkowe, trzynaste pensje, przyznawane są pracownikom tzw. budżetówki obligatoryjnie. – Są elementem wynagrodzenia pracownika i wypłacane są zgodnie z ustawą o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej – wyjaśnia sekretarz Gałan.
Innymi słowy władze Krasnegostawu nie miały wyjścia i musiały przeznaczyć na ten cel w sumie prawie 1,4 mln zł. Dodajmy, że dodatkowe pensje nie trafiły do pracowników Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, o czym tydzień temu błędnie napisaliśmy, a także do Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Kras-Eko oraz KDK i Miejskiej Biblioteki Publicznej. (kg)