Ponad pół wieku bez ocieplenia

Szary budynek szkoły już niedługo zyska nową, jasną elewację. Będzie ocieplony i doświetlony. Całkowicie wymieniona zostanie w nim instalacja grzewcza, remont przejdą też niektóre pomieszczenia. Koszt tych inwestycji może zamknąć się w kwocie 2 milionów złotych.
Podstawówka przy ulicy Plażowej w kolejce na generalny remont czekała kilkanaście lat. Mieszcząca się w 55-letnim budynku szkoła wymagała pilnej termomodernizacji, bo jako jedna z nielicznych szkół w Lublinie od dnia oddania do użytku swojego budynku (1960 rok) nie miała zmienianej elewacji. Teraz szary budynek szkoły ma zmienić kolory tynku na pomarańczowy i żółty. To nie koniec remontów, bo w placówce wymieniona zostanie również instalacja CO, instalacja odgromowa i niektóre okna. – Bardzo cieszymy się z tego remontu – mówi Mariusz Lisek, dyrektor SP nr 7 im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie. – Elewacja naszej szkoły będzie podświetlana. Pojawi się na niej cyfrowy zegar i nowe kamery monitoringu. Wokół szkoły zostanie wymieniona kostka chodnikowa a schody zostaną naprawione – wylicza dyrektor.
Szkoła zmieni się również w środku: do remontu przeznaczono dwie pracownie i salę gimnastyczną w której wymieniona zostanie podłoga.
– To była pilna potrzeba. Przed nami, w najbliższym czasie, byłby jeszcze remont kuchni, ale to koszt dodatkowych 300 tysięcy złotych – dodaje dyrektor Lisek. Urzędnicy z ratusza chcą, by remont rozpoczął się jak najszybciej i był możliwie jak najmniej uciążliwy dla uczniów. Większość prac zostanie przeprowadzona w wakacje. W tym momencie trwają poszukiwania wykonawcy. Ratusz ogłosił w ubiegłym tygodniu przetarg na wykonanie wszystkich prac remontowych z zaznaczeniem, że mają potrwać maksymalnie półtora roku. Przez ten czas szkoła będzie działa normalnie. – Obecnie nasza placówka liczy 585 uczniów a budynek zaprojektowany jest dla 850 uczniów, pozostaje nam w zapasie kilka sal – dodaje dyrektor. Od 1 września br. szkoła stanie się placówką ośmioletnią. Będą w niej uzupełniać etaty m.in. nauczyciele z pobliskiego Gimnazjum nr 9 z ulicy Lipowej, które przekształca się w liceum ogólnokształcące. (EM.K)