Porozumienie przeciw dopalaczom

Przedstawiciele Sanepidu, Policji, skarbówki i pograniczników wypowiadają wojnę dopalaczom

Przedstawiciele Sanepidu, Policji, skarbówki i pograniczników podpisali 10 stycznia w Lublinie porozumienie dotyczące zapobiegania handlowi i produkcji dopalaczy.


Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w 2018 roku to właśnie w Lublinie doszło do największej liczby zatruć dopalaczami. Do 31 października w WSSE zgłoszono 185 zatruć lub podejrzeń zatruć dopalaczami. Pięć osób zmarło. Najwięcej przypadków, bo aż 29, odnotowano w sierpniu ubiegłego roku.

– Dopalacze to bardzo niebezpieczne, uzależniające substancje. Już jednorazowe zażycie może być początkiem nałogu. Nie ma bezpiecznych dopalaczy. Ich zażywanie grozi utratą zdrowia, a często też śmiercią – przestrzegają na swojej stronie specjaliści z WSSE.

Dopalacze to bardzo niebezpieczne substancje o niewiadomym składzie i pochodzeniu. Zatrutej nimi osobie bardzo trudno jest udzielić skutecznej pomocy medycznej. W sierpniu 2018 roku uchwalona została nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dopalacze są teraz traktowane jak narkotyki i za ich posiadanie grozi do 3 lat więzienia, a za handel nimi – nawet do 12 lat.

Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here