Posterunek już nie wróci

Według policyjnych statystyk gmina Kamień jest jedną z najbezpieczniejszych w powiecie chełmskim. Na pytanie radnych czy możliwe jest ponowne otworzenie komisariatu w Kamieniu, mundurowi odpowiadają, że nie ma takiej potrzeby.

Raport o stanie bezpieczeństwa w gminie Kamień złożył na ostatniej sesji podinsp. Paweł Łuka, zastępca komendanta miejskiego policji w Chełmie. W 2016 r. w gminie Kamień odnotowano 67 przestępstw, o cztery mniej niż w 2015 r. Nie zgłoszono żadnych pobić, rozbojów, ani przypadków znęcania nad rodziną. Zatrzymano 8 nietrzeźwych kierowców. Odnotowano 165 wykroczeń, z czego większość kończyła się postępowaniami mandatowymi. Wypadków i kolizji drogowych było mniej niż w 2015 r. Zgłoszono też mniej interwencji policyjnych – 304, z czego 68 tzw. interwencji domowych, dotyczących głównie przemocy w rodzinie. Założono 14 tzw. niebieskich kart. Podinsp. Łuka poinformował, że jedną z największych bolączek w powiecie chełmskim są oszustwa na tzw. wnuczka.
– To spory problem, bo w naszym powiecie tego typu oszustw jest dużo – stwierdził Łuka. – Ofiary tych oszustw, sądząc, że pomagają w potrzebie swoim dzieciom czy wnukom, często tracą oszczędności życia. Będziemy w tej sprawie współpracować z parafiami, planujemy m.in. dystrybucję ulotek.
Łuka stwierdził, że gmina Kamień jest jedną z najbezpieczniejszych w powiecie chełmskim. Mimo to radni dopytywali czy w planie jest ponowne otworzenie komisariatu policji w Kamieniu, który funkcjonował tu jeszcze kilka lat temu. Usłyszeli, że nie ma takiej potrzeby.
– Komisariat to wydatek, a w przypadku gminy Kamień nie oznacza wcale zwiększenia bezpieczeństwa – oznajmił Łuka. – W państwa gminie nasycenie policji jest duże, między innymi ze względu na bliskość miasta. (mo)