Poświęć palto dla kultury

Masz w swojej szafie futro, palto lub płaszcz, którego już nie nosisz? Nadarza się okazja, aby opróżnić szafy. Warsztaty Kultury w Lublinie prowadzą zbiórkę palt, które posłużą do zbudowania instalacji artystycznej na tegoroczną, październikową edycję Nocy Kultury. Nadal nie znamy jednak szczegółowego programu imprezy.


Tegoroczna, pierwotnie zaplanowana na czerwiec, Noc Kultury, została przeniesiona na jesień z powodu trwającej epidemii koronawirusa. Impreza zacznie się 9 października i potrwa do 11 października. Przedstawiciele Warsztatów Kultury, czyli organizatorzy wydarzenia, nie zdradzili jeszcze szczegółowego programu (sporo będzie zależało m.in. od jesiennej sytuacji epidemicznej).

Na razie zachęcają mieszkańców Lublina do udziału w „akcji futro”. – Ze względu na to, że Noc Kultury przesunęła się z lata na jesień, potrzebujemy do stworzenia instalacji artystycznej dużej ilości kapot, płaszczy i futer. Być może są mieszkańcy Lublina, którzy znajdą w swoich szafach ubrania, które są już démodé, a mole rozpoczęły w nich ucztę? – apeluje do mieszkańców Lublina Jarosław Koziara, autor przyszłej instalacji artystycznej na Noc Kultury.

Motywem przewodnim tegorocznej imprezy będzie „Miastoczułość”. – Lublin to przede wszystkim ludzie, czyli mieszkańcy i jego przyjaciele. To miejsca: drzewa, chodniki, budynki, ulice… To słowo, które tak często wpisujemy w różnych rubrykach i tabelkach, to słowo, które większość z nas nosi codziennie przy sobie wydrukowane w dokumentach osobistych. Jest tak blisko. Bliskość rodzi czułość. Czułość jest oznaką miłości – tłumaczy Agata Fijuth-Dudek z Warsztatów Kultury.

Coroczna Noc Kultury to jedno z najciekawszych wydarzeń na kulturalnej mapie Lublina. –Noc Kultury to święto Lublina. (…) Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy stają się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców – czytamy na stronie internetowej lublin.eu.

Grzegorz Rekiel