Potas – kiedy suplementować, na co wpływa i do czego może doprowadzić jego niedobór

Potas jest makroelementem pełniącym wiele ważnych funkcji w ludzkim ciele. Pierwiastek pozwala komórkom sprawnie przekazywać impulsy elektryczne, podtrzymuje właściwe napięcie mięśni oraz prawidłowe ciśnienie krwi. Jakie jeszcze właściwości ma potas i kiedy warto go suplementować? Z jakimi dolegliwościami wiążą się niedobory pierwiastka.

Jak potas wpływa na organizm?

Potas, tak jak magnez, wapń i sód, jest istotnym elektrolitem obecnym w komórkach ciała. Dzięki niemu można zachować odpowiednie napięcie elektryczne na błonach komórkowych. Potas odgrywa również ważną rolę w przekazywaniu impulsów elektrycznych pomiędzy komórkami. Ponadto składnik uczestniczy w procesach budowy białek i aminokwasów, a jego obecność jest konieczna do produkcji energii przez komórki. Potas, będąc elektrolitem, kontroluje funkcjonowanie naszych mięśni. Dzięki składnikowi możliwe jest generowanie impulsów elektrycznych w komórkach organizmu, w tym komórkach mięśni serca i mięśni szkieletowych.

Potas to antagonista sodu, dlatego zmniejsza objętość płynów zewnątrzkomórkowych, pomagając kontrolować ilość wody w ciele. Pierwiastek obniża również ciśnienie krwi, a będąc antagonistą wapnia, podnosi napięcie mięśni. Składnik pomaga także utrzymać równowagę kwasowo-zasadową i homeostazę organizmu. Jest też odpowiedzialny za pobudzenie wydzielania insuliny.

Kiedy warto suplementować potas?

Potas wypłukiwany jest z ciała wraz z potem i moczem. Oznacza to, że w diecie nie może zabraknąć bogatych źródeł tego składnika. O prawidłową podaż pierwiastka muszą zadbać w szczególności sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Ich dietę mogą uzupełniać suplementy zawierające potas. Po tego typu preparaty powinno się sięgać również w okresie wytężonej pracy fizycznej i umysłowej. Co więcej, suplementy z potasem okażą się wsparciem w leczeniu chorób skóry. Szczególnie przy trądziku przyjmowanie ich pozwala zadbać o kondycję cery. Pierwiastek pomaga też zmniejszyć suchość skóry

Suplementacja potasu jest zalecana w przypadku chorób wiążących się z podwyższonym poziomem sodu. Zwiększenie podaży omawianego pierwiastka zwiększa wydalanie jego antagonisty, a organizm odzyskuje równowagę. Decyzję o rozpoczęciu suplementacji zawsze trzeba skonsultować z lekarzem, który oceni, czy takie postępowanie będzie bezpieczne dla zdrowia.

Do czego prowadzi niedobór potasu?

Obniżony poziom potasu, podobnie jak zaburzenia w stężeniach potasu i sodu, powoduje występowanie chorób serca i nadciśnienia tętniczego. Objawem niedoboru pierwiastka, czyli hipokalemii, jest słabość i zwiotczenie mięśni. Pojawiają się również zaburzenia rytmu serca oraz nieduży wzrost ciśnienia krwi. Ponadto mogą wystąpić wzdęcia, omdlenia, zmęczenie, zdenerwowanie czy trądzik.

Do niedoboru potasu mogą doprowadzić długotrwałe biegunki i wymioty. Przyczyną nieprawidłowego poziomu pierwiastka bywa też stosowanie diuretyków zmniejszających wysokie ciśnienie krwi albo choroby nerek, niedoczynność tarczycy, sterydoterapia, śpiączka cukrzycowa lub zespół Cushinga. Powodem niedoborów może być również masywny krwotok, wstrząs, uraz albo rozległe oparzenia.

Potas jest jednym z najistotniejszych pierwiastków dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. O jego odpowiednią podaż powinni zadbać przede wszystkim sportowcy oraz osoby intensywnie pracujące fizycznie lub umysłowo. Niedobory potasu mają negatywne skutki dla zdrowia, dlatego należy wzbogacić swoją codzienną dietę o dobre źródła pierwiastka i w razie potrzeby sięgać po suplementy diety.

Materiał partnera