Potrzebne osocze i krew

Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują do tych, którzy przeszli Covid-19 o oddawanie osocza. Żaden z ozdrowieńców z powiatu chełmskiego dotychczas tego nie zrobił. Ale ważne jest też oddawanie krwi, bo jednej z grup ostatnio zbrakło dla pacjenta wymagającego operacji.

W powiecie chełmskim rośnie liczba chorych na Covid-19, ale rośnie też liczba ozdrowieńców. Osocze jednego dawcy może pomóc trzem pacjentom w ciężkim stanie. Dotychczas nikt z ozdrowieńców z powiatu chełmskiego swojego osocza jeszcze nie oddał.

– Osoby, które spełniają kryteria, mogą zgłaszać się i oddawać osocze także w naszym oddziale – mówi Tomasz Jankowski, kierownik chełmskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ale w tym szczególnym czasie potrzebna jest też krew. Niedawno na Facebooku jeden z internautów apelował o oddawanie krwi 0 RH dla czekającego na operację znajomego.

– W tym przypadku zgłosiły się osoby, aby oddać grupę krwi dla tej konkretnej osoby, a dodatkowo jej zapas dostarczono też z Lublina – mówi kierownik Jankowski. – Oddana krew ma określony termin ważności, po którym musi zostać zniszczona. Zdarza się, że w takich sytuacjach jakiejś grupy krwi jest bardzo mało albo jej zabraknie. Ale mamy bazę krwiodawców, z którymi się wtedy kontaktujemy. W maju szykujemy akcje oddawania krwi i zachęcamy do udziału w nich.

Akcja oddawania krwi organizowana jest w niedzielę, 17 maja br. przy parkingu w pobliżu kościoła pw. Chrystusa Odkupiciela w Chełmie, a także w sobotę 9 maja w siedzibie chełmskiego Centrum Krwiodawstwa przy ul. Szpitalnej 53. Tam też swoją krew mają oddawać w sobotę 23 maja terytorialsi z Wojsk Obrony Terytorialnej. (t)