Powiat przyjmie uchodźców

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy dostali schronienie na terenie powiatu krasnostawskiego. Starostwo szykuje dla rodzin z ogarniętej wojną Ukrainy 35 miejsc w internacie przy I LO im. W. Jagiełły.

Tuż po inwazji Rosji na Ukrainę starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk zwołał Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. – Rozmawialiśmy na temat pomocy uchodźcom z Ukrainy – mówi starosta. – W spotkaniu uczestniczyli wójtowie lub przedstawiciele wszystkich gmin z terenu naszego powiatu. Samorządy zadeklarowały, że są w stanie udostępnić naszym wschodnim sąsiadom miejsca w remizach strażackich, ale ze względów sanitarnych, co najwyżej na jedną lub dwie doby.

Powiat szykuje dla uchodźców miejsca w internacie I LO im. W. Jagiełły. – Chcemy przygotować jedno piętro z oddzielnym wejściem. Myślę, że schronienie może znaleźć tam do 35 osób – wyjaśnia starosta Leńczuk. – Potrzebujemy jeszcze kilku dni, by tę lokalizację zgłosić służbom wojewody lubelskiego. Młodzież, która obecnie mieszka w internacie, zajęłaby dwa piętra.

Zdaniem starosty, w gotowości na przyjęcie ewentualnych pacjentów z Ukrainy będzie też powiatowy szpital. – Plusem jest to, że lecznica zatrudnia ukraińskich lekarzy, zatem kontakt z osobami, które mogą potrzebować hospitalizacji, będzie łatwiejszy – mówi Andrzej Leńczuk.

Pierwsze osoby z Ukrainy znalazły już schronienie na terenie powiatu. – Pięć osób umieściliśmy w remizie strażackiej w Olszance w gm. Łopiennik Górny – podkreśla Andrzej Leńczuk.

Pomóc Ukrainie mogą również krasnostawianie. W Centrum Charytatywnym przy ul. Szkolnej 9a od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 16.00 Caritas przyjmuje żywność długoterminową, kosmetyki i chemię oraz środki opatrunkowe. Dary i żywność mozna róniez przynosić do budynku CIS przy ul. Sikorskiego. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here