Powitanie Bobrów

W dniach 30 kwietnia – 5 maja, już po raz dziewiąty, Zarząd Oddziału PTTK we Włodawie, przy wsparciu Starostwa Powiatowego oraz innych współorganizatorów, zorganizował wiosenny spływ kajakowy rzekami Polesia „Powitanie Bobrów”.

Codziennie, średnio po 35 osób, turyści kajakarze w całego kraju oraz Ukrainy pokonywali jedyne w swoim rodzaju etapy na Włodawce, Krzewiance, Tarasience, Uherce i Bugu, przepływając łącznie 109 km. Podczas wędrówki poznawali historię i geografię regionu, zarówno poprzez przekazane materiały krajoznawcze, jak i przekaz przewodników (Zagroda Poleska w Kołaczach, pałac w Adampolu, kościół filialny w Suchawie, miejsca pamięci w Wytycznem, Suchawie, Adamkach). Organizatorzy zapewnili także częściowe wyżywienie oraz specjalnie przygotowane atrakcje dla wodniaków: wręczono 22 Poleskich Odznak Kajakowych, certyfikaty pomiaru stanu wody „na Bugu we Włodawie”, certyfikaty pobytu na Trójstyku granic PL-UA-BY, przewodniki kajakowe po Włodawce, Uherce i Bugu i inne.
Nowicjusze poddani zostali ceremonii pasowania na kajakarzy i otrzymali stosowne „akty chrztu wodniackiego”. Uroczyste zakończenie spływu nastąpiło w Orchówku przy udziale specjalnych gości, rodziców patrona Poleskiej Odznaki Kajakowe, państwa Michalskich z Lublina.
– To było niesamowite przeżycie – mówi zachwycona Justyna z Włodawy. – Płynęłam z siostrą tylko jeden dzień, ale nie zapomnę go do końca życia. Akurat pogoda się zrobiła super, a wspomnienia mamy niezapomniane. Było po prostu pięknie.
Pogoda w tym roku nie rozpieszczała kajakarzy, ale mimo dwóch wywrotek oraz „podarowania” bobrom jednego smartfona, wszyscy zdrowi wrócili do domów, licząc na spotkanie za rok.
Tradycyjnie spływ zabezpieczali na wodzie i lądzie działacze włodawskiego oddziału PTTK pod kierunkiem Mieczysława Tokarskiego – prezesa Zarządu oraz Józefa Tworka – przewodniczącego Komisji Turystyki Kajakowej.(-)