Powrót po pół wieku do Egeru

Piotr Osiak, były znakomity lubelski pięściarz, wicemistrz Polski seniorów w wadze półśredniej z 1972 roku z Krakowa i brązowy medalista z 1969 i 1971 roku, wielokrotny mistrz okręgu, nawet w wakacje nie zapomina o swojej ukochanej dyscyplinie.


Podczas urlopu na Węgrzech wybrał się do Egeru na 69. edycję Międzynarodowego Turnieju Juniorów i Młodzieżowców im. Gergely Bornemissza.

– Jakież wielkie było zdziwienie spikera zawodów, gdy powiedziałem mu, że dokładnie przed 50. laty miałem okazję wraz z reprezentacją Polski występować w tym mieście. Walczyliśmy wtedy w turnieju, którego patronem był Istvan Dobo, dowódca obrony Egeru podczas oblężenia tureckich wojsk Ali Paszy w 1552 roku – mówi Piotr Osiak.

W Egerze młodzi pięściarze i pięściarki z całego świata nadal rywalizują ze sobą, ale od kilku lat patronem zawodów jest Gergely Bornemissza, węgierski żołnierz i bohater narodowy. Tegoroczna, już 69. edycja bokserskich zmagań w węgierskim mieście była niezwykle udana dla reprezentantek Polski. Daria Parada ze Skorpiona Szczecin wygrała kat. 75 kg, pokonując w finale Węgierkę Barbarę Szintau-Major. Drugie miejsca w swoich kategoriach wagowych, po porażkach z Francuzkami, zajęły Karolina Ampulska z Wdy Świecie (54 kg) oraz klubowa koleżanka Parady, Wanessa Orczyk (60 kg). BS