Powrót z niepamięci

Bohaterowie antykomunistycznego podziemia zidentyfikowani przez IPN

Prace poszukiwawczo-identyfikacyjne prowadzone przez IPN przynoszą kolejne efekty. Dzięki temu, po wielu latach poszukiwań, będzie można godnie pochować kolejnych 21 bohaterów antykomunistycznego podziemia.


Odnalezieni bohaterowie

Jeszcze w listopadzie na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie w wyniku prac prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN udało się zidentyfikować pochowane w cudzych grobach szczątki Józefa Domańskiego pseud. „Paweł”, „Łukasz”, „Znicz”, żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, skazanego w 1952 roku na karę śmierci i zamordowanego na Zamku Lubelskiego oraz zabitego w 1953 roku Stanisława Marciniaka, ps. „Niewinny”, „Janusz”, żołnierza BCh, AK i WiN.

Niewątpliwie jednak szczególnie istotnym odkryciem była czerwcowa identyfikacja szczątków legendarnego dowódcy podziemia z Lubelszczyzny – kapitana Zdzisława Brońskiego, „Uskoka”. Teraz dotychczasowe wyniki akcji IPN (wspieranego przez liczne środowiska kombatanckie i pozarządowe) podsumowały najwyższe czynniki państwowe.

Odzyskana godność Polski

– Wrócili z zesłania, na które próbowali ich zepchnąć komuniści, z zesłania donikąd; wrócili z doliny nicości, w której próbowano ich na zawsze umieścić, w dołach bezimiennych, gdzieś pod chodnikami, gdzieś pod grobami zasłużonych budowniczych Polski Ludowej. Próbowano zabić pamięć o nich po to, by (jak sądzę) Polska nigdy nie była Polską w tym najlepszym i najbardziej cennym dla nas tego słowa znaczeniu.

To Polska odzyskuje godność przez to, że oddaje im honor, który od zawsze im się należał, od czasów, kiedy jeszcze żyli, walczyli, poprzez wszystkie te lata, kiedy spoczywali w mroku. – powiedział o zidentyfikowanych bohaterach prezydent RP, Andrzej Duda.TAK

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here