Powstanie niemal 400 Mieszkań Plus

Porozumienie w sprawie realizacji w Lublinie programu Mieszkanie Plus podpisane

Przy ul. Krochmalnej, na terenie należącym niegdyś do Cukrowni Lublin, powstanie osiedle w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. W trzech budynkach znajdzie się blisko 400 lokali! Inwestycję zrealizuje spółka PFR Nieruchomości, a prace budowlane mają rozpocząć się w drugim kwartale 2022 roku.


– Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy zabiegali o to, aby program Mieszkanie Plus zawitał do Lublina. Dziękuję radnym i prezydentowi, który zaproponował zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wszędzie tam, gdzie ten program jest już realizowany – w Krakowie, Katowicach, czy choćby w Świdniku – zainteresowanie jest ogromne i przekłada się na kilka osób na jeden lokal.

To wszystko nie byłoby możliwe bez spółki PFR Nieruchomości, która posiada profesjonalny zespół realizujący dziś te projekty – mówił Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, w ubiegły poniedziałek w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, gdzie podpisana została umowa na zaprojektowanie osiedla przez pracownię architektoniczną Stelmach i Partnerzy.

Zgodnie z założeniami przy ul. Krochmalnej powstaną trzy budynki, które pomieszczą około 390 mieszkań. Będą to bloki pięcio- i siedmiokondygnacyjne z garażami podziemnymi na 444 stanowisk. W strukturze mieszkań przewidziano zarówno kawalerki jak i M4.

– Bardzo się cieszę, że do trzech miast – Świdnika, Zamościa i Białej Podlaskiej – dołącza kolejne i jest nim Lublin. Ta inwestycja wpisuje się w zmianę oblicza miasta i ulicy Krochmalnej. Następuje pewien rodzaj sanacji tej okolicy pod względem urbanistycznym. Projektantowi, prof. Bolesławowi Stelmachowi, życzę dobrej weny, żeby jej owoc w postaci tych 390 mieszkań był znakomity – podkreślał podczas spotkania Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Pierwotnie, spółka PFR Nieruchomości zakładała powstanie na tym obszarze 220 mieszkań, jednak pod koniec kwietnia 2021 Rada Miasta Lublin podjęła uchwałę zmieniającą zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dopuszczając na tym terenie wyższą zabudowę. W związku z tym spółka dysponuje nieruchomością o znacznie korzystniejszych zapisach planistycznych, umożliwiających niemal dwukrotne zwiększenie liczby mieszkań. – Chciałem podziękować za to, że te drogi PFR Nieruchomości S. A. i Mieszkania Plus znalazły swoje miejsce w Lublinie.

Przy tej inwestycji sprawdza się powiedzenie, że w jedności siła! Udało nam się dość szybko przeprowadzić zmiany w planie zagospodarowania, które sprawiły, że potencjał mieszkaniowy terenu jest większy. Ta inwestycja da nową jakość przestrzeni miejskiej, mamy nadzieję na powstanie nowej dzielnicy, z nową jakością życia – zaznaczył Artur Szymczyk, wiceprezydent Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Osiedle przy ul. Krochmalnej zaprojektuje biuro Stelmach i Partnerzy, które przed dwoma laty również wygrało przetarg na zaprojektowanie bloków plus w Świdniku, który za kilka tygodni zostaną oddane do użytku. (LK)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here