Powyborcze roszady

Na pożegnanie z radą miasta prezydent Krzysztof Żuk odznaczył nowo wybranych posłów Martę Wcisło i Michała Krawczyka medalami Prezydenta Lublina

Przemysław Czarnek wywalczył mandat posła z list Prawa i Sprawiedliwości, a więc czeka nas zmiana na stanowisku wojewody. Zmiany będą również w lubelskiej radzie miasta, bo w sejmowych ławach zasiądą Marta Wcisło i Michał Krawczyk z Koalicji Obywatelskiej. W miniony czwartek pożegnali się z radą.


„Kochani, cóż mogę wam powiedzieć… Chyba tylko jedno, proste słowo: Dziękuję” – taki wpis zamieścił na Facebooku Przemysław Czarnek po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów. Na wojewodę zagłosowało aż 87 343 osób, co stanowi najlepszy wynik w okręgu numer 6, obejmującym m.in. Lublin i powiat świdnicki. P. Czarnek nie będzie mógł już pełnić funkcji wojewody. Już trwają spekulacje, kto zastąpi go na stanowisku.

Wymienia się m.in. Krzysztof Michałkiewicza, szefa okręgowych struktur PiS, który przegrał walkę o miejsce w senacie z Jackiem Burym z Koalicji Obywatelskiej, a podobno chętnie zamieniłby sprawowane obecnie stanowisko wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej na fotel wojewody.

Na giełdzie pojawiło się również nazwisko Lecha Sprawki, który po 12 latach zasiadania na Wiejskiej nie dostał się do Sejmu, a w przeszłości sprawował m.in. funkcję Lubelskiego Kuratora Oświaty. Jego notowani w PiS wyraźnie jednak spadły od czasu, kiedy odważył się skrytykować niektóre założenia reformy oświaty wprowadzanej w 2016 roku przez minister Annę Zalewską.

Z placu Łokietka na Wiejską

– Moje serce bije na Lubelszczyźnie i zawsze bić będzie – powiedziała Marta Wcisło, żegnając się podczas sesji Rady Miasta Lublin w ubiegły czwartek z funkcją miejskiej radnej i wiceprzewodniczącej rady. Wcisło oraz jej kolega z klubu Krzysztofa Żuka, Michał Krawczyk, dostali się do Sejmu RP z list Koalicji Obywatelskiej, dlatego ich mandaty w radzie miasta uległy wygaśnięciu.

To było wzruszające pożegnanie. Prezydent Krzysztof Żuk odznaczył M. Wcisło i M. Krawczyka medalami. Na salę obrad wjechał też tort. – Chcę, aby nasz region był postrzegany jako wyjątkowa kraina – powiedziała M. Wcisło, która do niedawna była wiceprzewodniczącą rady miasta. – Gdy 9 lat temu zasiadłam w tych ławach, wydawało mi się, że osiągnęłam Mount Everest. Dziękuję panu prezydentowi, że we mnie uwierzył (K. Żuk jest szefem regionalnych struktur PO, a Wcisło otrzymała wysokie, 3. miejsce na liście KO) – dodała M. Wcisło, którą w radzie miasta prawdopodobnie zastąpi Zbigniew Targoński.

Z radą miasta żegna się także M. Krawczyk, przewodniczący klubu radnych Krzysztofa Żuka. Radni klubu prezydenckiego w nieoficjalnych rozmowach twierdzą, że nowy przewodniczący nie został jeszcze wyznaczony. Z kolei radnym w miejsce Krawczyka zostanie prawdopodobnie Grzegorz Lubaś. Michał Krawczyk, żegnając się z radą miasta, podziękował prezydentowi Żukowi i jego poprzednikowi – Adamowi Wasilewskiemu. – Pamiętam jesień 2006 roku, gdy po raz pierwszy wchodziłem do ratusza. Jestem dumny, że byłem częścią projektu modernizacji Lublina – wyznał, zapewniając, że „Lublin zawsze będzie dla niego najważniejszy”.

Grzegorz Rekiel

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here