Pożar goni pożar

Ludzie opamiętajcie się! Czyśćcie kominy i trzymajcie opał z dala od pieca – te słowa cisną się na usta chyba wszystkim strażakom z Chełma i nie tylko. Pożary sadzy w przewodach kominowych oraz przydomowych kotłowniach to prawdziwa plaga.

Od poniedziałku (7 grudnia) do czwartku, czyli w ciągu zaledwie trzech dni, strażacy interweniowali przy ośmiu pożarach sadzy – w Lipinkach (gmina Żmudź), Białopolu, Wólce Czułczyckiej (gmina Chełm), Chojnie Nowym Drugim (gmina Siedliszcze), Natalinie (gmina Kamień), a także przy ul. Ogrodniczej i Pszennej w Chełmie. Za każdym razem powód pojawienia się ognia był ten sam. – Brak regularnego czyszczenia przewodów kominowych to realny i spory problem – mówią strażacy.

Bo choć właściciele domów jednorodzinnych mają obowiązek sami dbać o przeglądy, nikt tego nie sprawdza, a wielu nie przykłada do tego wagi. Efekt jest, jaki jest. Pożary sadzy to prawdziwa plaga w sezonie zimowym. Tak samo jest w przypadku pożarów spowodowanych nieprawidłowych składowaniem materiałów palnych.

W środę (9 grudnia) iskry z pieca w przydomowej kotłowni przy ul. Partyzantów poleciały na leżący zbyt blisko opał. Tyle dobrego, że właściciel posesji szybko zauważył ogień i wezwał pomoc. Strażacy wynieśli na zewnątrz i dogasili płonący materiał, ale już kilka godzin później (po godz. 19) interweniowali przy analogicznym zdarzeniu. Tym razem 2 zastępy PSP gnały na sygnale do domu przy ul. Kolejowej, gdzie całe pomieszczenie kotłowni momentalnie stanęło w ogniu.

Na tym odcinku Kolejowej to już któreś z rzędu tego typu zdarzenie, a duże wozy strażackie nie mogą wjechać w zbyt wąski odcinek drogi. Strażacy ruszyli więc z gaśnicami w dłoniach, zabezpieczyli teren, odłączyli prąd, zlokalizowali źródło ognia i w końcu wyeliminowali zagrożenie.

– Ludzie sami sobie robią krzywdę. Żadne materiały palne nie powinny być składowane w pobliżu pieca. Gdy dojdzie do pożaru, zniszczeniu ulega całe pomieszczenie kotłowni oraz instalacje centralnego ogrzewania i elektryczna – podkreślają strażacy i po raz kolejny odwołują się do rozsądku chełmian. (pc)