Pożar zabrał dom

Wystarczyło kilka chwil, by sześcioosobowa rodzina straciła dach nad głową. Dom w Olszance, na pograniczu gmin Łopiennik Górny i Krasnystaw, spłonął w całości mimo szybkiej interwencji 19 strażaków. – Mieszkało tam dwoje dzieci z naszej szkoły, dlatego organizujemy akcję pomocy dla tej rodziny – mówi Marta Fyk, dyrektor SP w Jaślikowie.

Dramat rozegrał się w nocy z 13 na 14 lutego, formalnie w Olszance w gminie Łopiennik Górny, ale warto podkreślić, że po drugiej stronie ulicy znajduje się już Jaślików w gminie Krasnystaw. – Tuż po północy otrzymaliśmy zgłoszenie, że pali się budynek mieszkalny – opowiada Adam Niemczyk, rzecznik prasowy krasnostawskiej straży pożarnej. Na miejsce natychmiast skierowano trzy wozy strażackie państwowej straży pożarnej i dwa z OSP. W sumie z ogniem przez ponad 3 godziny walczyło aż 19 strażaków. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Domownicy w porę zauważyli płomienie i zdołali uciec na podwórko. – Niestety, spaliła się spora część dachu. Uszkodzona też była konstrukcja domu. Przyczyną pożaru była prawdopodobnie nieszczelność przewodu kominowego – dodaje Niemczyk.
Dom trzeba było rozebrać, w czym pomogła gmina Łopiennik Górny. Dach nad głową straciła sześcioosobowa rodzina, w tym dwoje dzieci – dziewczynka w wieku 5 lat i 8-letni chłopczyk. – To uczniowie naszej szkoły, dlatego od razu zdecydowaliśmy się na zorganizowanie pomocy dla tej rodziny – mówi Marta Fyk, dyrektor Szkoły w Jaślikowie, która stanęła na czele komitetu pomocy dla rodziny z Olszanki. W jej skład wchodzą też: Jan Szymaniak – radny gminy Krasnystaw, Krzysztof Golec – sołtys Jaślikowa, Barbara Mazurkiewicz – przewodnicząca KGW w Jaślikowie oraz Malwina Bochyńska – przewodnicząca rady rodziców w SP Jaślików. – Pogorzelcy trafili do tymczasowego, wynajętego domu w Majdanie Krzywskim – mówi Fyk. „Prosimy o każdą możliwą pomoc. Dom nie nadaje się do zamieszkania, cały dobytek uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Potrzebne są materiały budowlane, sprzęty domowe, żywność, odzież oraz środki finansowe z przeznaczeniem na zakup materiałów budowlanych. Z góry dziękujemy za okazaną życzliwość i wsparcie dla potrzebujących” – czytamy w apelu komitetu. Więcej informacji pod numerami tel. 82 576 37 53 lub 82 577 88 69. (kg)