Pożegnanie kombatanta

W wieku 97 lat zmarł Józef Brodecki, jeden z ostatnich kombatantów mieszkających w gminie Leśniowice, wielokrotnie odznaczany za swe zasługi. W ostatniej drodze towarzyszyli mu bliscy, mieszkańcy i samorządowcy z gminy Leśniowice, kombatanci.

Tak zasłużonych dla kraju osób jest już coraz mniej. Józef Brodecki zmarł 8 lutego br., niewiele ponad miesiąc przed 98. urodzinami. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 12 lutego. Mszę żałobną odprawiono w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Rakołupach. Po niej kondukt pogrzebowy wyruszył na cmentarz w Siennicy Różanej, gdzie rozpoczęła się uroczystość złożenia do grobu. Józef Brodecki był jednym z ostatnich kombatantów RP mieszkających w gminie Leśniowice. W ostatniej drodze towarzyszyli mu bliscy, przyjaciele, przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz samorządowych, poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach z kombatanckim sztandarem.

Śp. Józef Brodecki, syn Władysława i Rozalii, urodził się 15 marca 1924 r. w Rakołupach Dużych (gmina Leśniowice). W 1944 r. został wcielony do II Armii Wojska Polskiego. Wraz z pierwszym Korpusem Pancernym brał udział w walkach o Drezno i Berlin. Odznaczony m.in. Brązowym Medalem Zasłużony na Polu Chwały, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Medalem za Berlin, Odrę, Nysę, Bałtyk, Medalem za Czyn Frontowy 1943-1945, Odznaką Grunwaldzką, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, medalami rosyjskimi za zwycięstwo nad okupantem. Po zakończeniu wojny wrócił do Rakołup i założył rodzinę.

Wspólnie z żoną Ireną wybudowali dom i prowadzili gospodarstwo rolne. W 2000 r. odebrali medal nadany przez Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie, a w październiku 2014 r. świętowali 65-lecie pożycia małżeńskiego. Wychowali dwie córki, doczekali się dwóch wnuków i trzech prawnuczek. Jako porucznik Wojska Polskiego pan Józef należał do Związku Kombatantów i przewodniczył Kołu Gminnemu z Leśniowic. Przez wiele lat udzielał się w patriotycznych uroczystościach organizowanych w gminie Leśniowice. Wiele lat służył w Ochotniczej Straży Pożarnej, odznaczony Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. (mo, fot. UG Leśniowice)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here