Poznaj „Dzieje Krasnostawskie”

11 listopada o 18.00 w KDK odbędzie się podsumowanie projektu „Krasnystaw dla Niepodległej”. Złożą się na niego promocja książki „Dzieje Krasnostawskie” oraz koncert zespołu Anny Brody i Macieja Pruchniewicza „Nova Energia”.

„Dzieje Krasnostawskie” stanowią kolejny element, obok „Zapisek Krasnostawskich”, odkrywania przeszłości Krasnegostawu – miasta, którego historia do tej pory nie została spisana w kompletnym opracowaniu o charakterze monografii. W książce pod redakcją Artura Borzęckiego i śp. Ryszarda Maleszyka znajdują się artykuły poruszające różnorodną tematykę z okresu niewoli narodowej oraz odrodzonej Rzeczpospolitej.

– Poruszone zastały liczne wątki niepodległościowe dotyczące społeczności krasnostawskiej, wielokrotnie angażującej się w dziejowo ważne wydarzenia w historii naszego narodu. W wydawnictwie zaprezentowaliśmy niepublikowane dotąd fotografie i dokumenty gromadzone przez poszczególnych autorów – historyków i regionalistów głównie związanych z Krasnymstawem – mówi Damian Kozyrski, dyrektor KDK. Świętowanie 100-lecia niepodległości Polski w Krasnymstawie zakończy się koncertem Anny Brody i Macieja Pruchniewicza z zespołu „Nova Energia”.

Specjalnie na tę okazję artyści, którym towarzyszyć będzie Szymon Siwierski, przygotowali program oparty na utworach Jerzego Lieberta i tradycyjnej muzyce z Wileńszczyzny. Dodatkowo tego dnia w holu KDK będzie można obejrzeć wystawę przygotowaną przez uczestników warsztatów „Prasa podziemna podczas II wojny światowej”. Zaprezentowane zostaną plakaty oraz t-shirty i torby z nadrukami opracowanymi na bazie periodyków i ulotek, kolportowanych w okresie okupacji na terenie powiatu krasnostawskiego. (k)