Praca w „turkusie”

Zamiast hierarchiczności, wyścigu szczurów i korporacji – firmy „turkusowe”. O tym, że nie jest to tylko śmiała i abstrakcyjna teoria, dyskutowano na konferencji „Firma przyszłości – wyzwania menedżera XXI wieku”, zorganizowanej przez Lubelski Klub Biznesu.
Konkluzje z konferencji, zorganizowanej w hotelu „Lublinianka” są proste, ale i dające do myślenia. Polacy są przepracowani, niepewni swego, zestresowani, przez co szwankuje im zdrowie, a to z kolei przedkłada się na niezadowolenie z życia i przedwczesną śmierć. Zdaniem panelistów sytuację może zmienić nowy styl zarządzania firmami. I właśnie temat „turkusowej firmy”, w której kadry dzielą się kompetencjami i obowiązkami zawodowymi w zamian za lepszą opiekę zdrowotną czy pewne zatrudnienie, zdominował dyskusje. „Turkus” musi zastąpić hierarchiczny i korporacyjny model zarządzania – nie mieli wątpliwości prelegenci.

Jeden z wycinków życia

Stres, pośpiech i pracoholizm, tak charakterystyczny dla Polaków przedkładają się na niezadowolenie z życia i przedwczesne zgony – mówili o tym Żaneta Poirieux z Human Integral Institute i profesor Andrzej Czernikiewicz z UMCS.
– Przedsiębiorstwa, które stawiają na funkcje, a nie stanowiska, które dbają i inwestują w zdrowie swoich pracowników, mają ponad dwukrotnie lepsze wyniki finansowe. To tak zwane firmy „turkusowe”– mówiła Poirieux. Nie zabrakło odniesień do różnych płaszczyzn naszego życia. – Zawodowe sprawy to zaledwie jeden z wycinków naszego życia. Są jeszcze aspekty rodzinne, emocjonalne, dotyczące wolnego czasu. Naciąganie jednej sfery kosztem innych zaburza naszą harmonię – dodała.

Wtórował jej profesor Czernikiewicz: – Z pracy zawodowej i perspektyw jest zadowolona niecała połowa Polaków. Wypadamy źle, jeśli chodzi o jakość pracy, współczynnik umów śmieciowych, co przedkłada się na złą otoczkę, czyli nerwice, depresje, sięganie po alkohol. Procentuje to skokiem w ilości samobójstw. W ostatnich latach widzimy drastyczny ich wzrost – referował. O realiach przywództwa opartego na współpracy opowiadała doktor Beatricze Andrzejewska z IBD Business School, a o perspektywach „turkusowego modelu zarządzania” w Polsce dziennikarz Polskiego Radia „Trójki” Dariusz Bugalski.CH