Prawie 17 tysięcy dla burmistrza Kościuka

Krasnostawscy radni doszli do porozumienia w kwestii wysokości wynagrodzenia dla burmistrza Roberta Kościuka. Na najbliższej sesji rada miasta ma podjąć w tej sprawie uchwałę. Włodarz Krasnegostawu będzie zarabiał w sumie 16 820 zł brutto miesięcznie.

Krasnostawscy radni na komisji planowania, gospodarki komunalnej, inwestycji i finansów doszli do porozumienia w sprawie ustalenia nowej pensji burmistrzowi Robertowi Kościukowi. Przypomnijmy, na początku listopada br. w porządku obrad sesji rady miasta znalazł się punkt dotyczący podjęcia uchwały związanej z podwyżką dla burmistrza. Zgodnie z pierwszą propozycją włodarz Krasnegostawu miałby dostać maksymalne stawki i zarabiać ponad 18,6 tys. zł brutto. Ostatecznie rada nie zajęła się wówczas wynagrodzeniem burmistrza, ponieważ on sam złożył wniosek o wycofanie z porządku obrad punktu dotyczącego tej sprawy.

Temat wrócił i w ubiegłym tygodniu radni wspólnie zdecydowali, ile Robert Kościuk ma zarabiać. Komisja przygotowała propozycję, którą musi jeszcze zatwierdzić cała rada na plenarnym posiedzeniu. Sesję zaplanowano na czwartek 23 grudnia br.

Radni, którzy są członkami komisji, zaproponowali burmistrzowi zasadniczą płacę w wysokości 9 500 zł. Maksymalna to 10 430 zł, minimalna natomiast – 8 344 zł. Dodatek funkcyjny ma wynieść 3 000 zł. Zgodnie z przepisami najwyższy to 3 450 zł, a najniższy – 2 760 zł. Burmistrz dostanie dodatek specjalny w wysokości 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego łącznie, czyli 3 750 zł. Do tego Kościukowi należy się 6-procentowy dodatek stażowy, wynoszący 570 zł. Jeśli radni nie dokonają żadnych zmian na sesji, Robert Kościuk będzie zarabiać 16 820 zł brutto miesięcznie, czyli prawie 12 000 zł na rękę.

Komisja nie była jednak jednomyślna. Trzech radnych wstrzymało się od głosu, zaś Marek Wrzesiński, który do rady dostał się z tego samego komitetu wyborczego, co burmistrz Kościuk, był przeciwny. Wnioskował, aby uchwalić włodarzowi miasta najniższą płacę z możliwych.

Propozycję, by przyznać burmistrzowi nie za wysoką i nie za niską płacę, złożył wiceprzewodniczący rady Marcin Wilkołazki. Stwierdził, by wynagrodzenie Kościuka ustalić w połowie między maksymalną i minimalną stawką. – To chyba najwłaściwsze rozwiązanie, które powinno rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat – uważa przewodniczący rady, Janusz Rzepka.

Burmistrzowi Kościukowi, zgodnie z nowymi przepisami w sprawie ustalania wynagrodzeń pracownikom samorządowym, będzie przysługiwało wyrównanie od 1 sierpnia br. Obecnie włodarz Krasnegostawu dostaje 9 660 zł, czyli ok. 6,8 tys. zł netto. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here